Szanowni Koleżanki i Koledzy,
Jestem adwokatem z wieloletnim doświadczeniem. Studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim ukończyłem w 1997 roku z wyróżnieniem, a od 23 lat figuruję na liście adwokatów Izby Warszawskiej. Swoją ścieżkę zawodową rozpocząłem w renomowanych kancelariach prawniczych Baker & McKenzie oraz CMS Cameron McKenna, aplikację adwokacką odbyłem w kancelarii indywidualnej, a własną kancelarię prowadzę z powodzeniem od 19 lat.
Od czasu aplikacji adwokackiej aktywnie angażuję się w działalność samorządową zarówno na szczeblu warszawskim, jak i krajowym. Byłem współzałożycielem oraz wiceprzewodniczącym Koła Młodych przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz członkiem kilku komisji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, w tym Komisji Wykonywania Zawodu i Organizacji Adwokatury, Komisji Etyki, Komisji ds. Działalności Publicznej oraz Komisji ds. Zagranicznych. Jestem wieloletnim wizytatorem izbowym. Faktem wartym podkreślenia jest, że byłem sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury.
Staram się wspierać rozwój zawodowy młodych prawników, prowadząc od kilku lat zajęcia z prawa gospodarczego oraz sądownictwa arbitrażowego i uczestnicząc w komisjach oceniających wystąpienia aplikantów podczas konkursów krasomówczych.
Poza działalnością zawodową jestem również zaangażowany w działalność społeczną. Byłem jednym z inicjatorów i realizatorów budowy pomnika przy ul. Nowolipki 28 w Warszawie upamiętniającego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego Emanuela Ringelbluma. Od wielu lat współpracuję z organizacjami pozarządowymi, których misją jest budowanie szacunku w dialogu między narodami i ochrona pamięci trudnej historii, w szczególności z Forum Dialogu czy Fundacją Formy Wspólne.
20 lat temu współtworzyłem i do dziś aktywnie działam we władzach Stowarzyszenia 61, które prowadzi portal MamPrawoWiedziec.pl, umożliwiający obywatelom dostęp do informacji o kandydatach w wyborach parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich oraz o ich działalności publicznej.
Od wielu lat angażuję się w rozwijanie w Polsce alternatywnego systemu rozstrzygania sporów sądowych, w szczególności sądownictwa arbitrażowego. Na poziomie izbowym, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem pracuję w ramach Sekcji Arbitrażu i Mediacji oraz prowadzę zajęcia z aplikantami na temat postępowań arbitrażowych.
Obecny czas trudnych i głębokich zmian politycznych, kulturowych i cywilizacyjnych wymaga od władz Adwokatury działania sprawnego, ale jednocześnie opartego na namyśle i doświadczeniu.
Swoją kandydaturę na Dziekana zgłosiła niezwykle doświadczona adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, a ja – po wybraniu do Okręgowej Rady Adwokackiej – chciałbym wspierać realizację jej postulatów oraz skupić się na następujących obszarach działalności naszego samorządu:
- wsparcie adwokatów przy wdrażaniu nowych instrumentów „elektronizacji” naszej praktyki zawodowej, w szczególności usług doręczeń elektronicznych (e-Doręczenia) oraz korzystania z już istniejących systemów informacyjnych sądów i podpisów elektronicznych,
- wsparcie młodych adwokatów rozpoczynających swoją praktykę, poprzez programy mentoringowe i szkoleniowe,
- wzmocnienie współpracy pomiędzy ORA a prezesami sądów apelacji warszawskiej i szefami jednostek prokuratury dla usuwania sygnalizowanych na bieżąco przez adwokatów barier w ich działalności,
- zaangażowanie w proces pozyskiwania nowej siedziby warszawskiej ORA,
- usprawnienie działania w sądach pokoi adwokackich i zapewnienie w nich warunków do odbywania przez adwokatów zdalnych rozpraw.
Jestem przekonany, że byłbym silnym wsparciem działania naszego samorządu.
Zachęcam do wzięcia udziału w wyborach 17 maja i oddania na mnie swojego głosu. Państwa wsparcie będzie dla mnie nie tylko zaszczytem, ale i motywacją do skutecznego działania w Radzie.
Z wyrazami szacunku,
Tomasz Kapliński