W nadchodzących wyborach ubiegam się o reelekcję na funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Z powodzeniem pełniłam tę rolę w kadencji 2021 – 2025.
Dobrze znane są mi realia pracy adwokatów procesowych – niemal codziennie reprezentuję swoich klientów w sądach i przed organami ścigania. Bogate doświadczenie procesowe jak i dotychczasowa praktyka sądownicza w Sądzie Dyscyplinarnym Izby Adwokackiej w Warszawie pozwalają mi na dostrzeżenie, wyważenie i zrozumienie, niejednokrotnie istotnych, okoliczności towarzyszących zarzuconemu adwokatce lub adwokatowi deliktowi.
Podsumowując pracę w pionie dyscyplinarnym, ośmielam się stwierdzić, że działalność orzecznicza Sądu Dyscyplinarnego w składzie, którego zasiadałam wraz z adw. dr Andrzejem Ważnym oraz adw. Eweliną Zawiślak cechowała się prowadzeniem postępowań z największą wnikliwością co znalazło wyraz w dużej stabilności orzeczniczej. W każdej sprawie dostrzegaliśmy człowieka, adwokata, w dalszej kolejności ocenialiśmy zachowanie jakiego miał się dopuścić. W przypadkach rażącego naruszenia zasad deontologii nie baliśmy się podejmować trudnych orzeczeń, a gdy tylko było to możliwe dążyliśmy do pojednania stron i koncyliacyjnego zakończenia postępowania. Uważam bowiem, że właśnie takie rozwiązywanie sporów buduje w oczach społeczeństwa pozytywny wizerunek adwokata.
Niejednokrotnie odnosiłam wrażenie, że nie tylko w ramach składu sędziowskiego współpraca była przyjemnością, ale także byliśmy pozytywnie odbierani przez występujące na naszej sali sądowej strony oraz pracowników Kancelarii Sądu Dyscyplinarnego.
Kandyduję także na delegatkę na Krajowy Zjazd Adwokatury bowiem chciałabym aktywnie uczestniczyć w pracach samorządu na szczeblu ogólnokrajowym.
Praktyka orzecznicza w Sądzie Dyscyplinarnym skłoniła mnie do refleksji nad koniecznością dalszej nowelizacji Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w kierunku umocnienia niezależności adwokatów i urzeczywistnienia ich ochrony prawnej w trakcie pełnienia czynności zawodowych. Dostrzegam potrzebę dostosowania zapisów KEA do realiów wykonywania zawodu w dobie szerokiej cyfryzacji i wykorzystania sztucznej inteligencji.
Szczególnie bliskie są mi także inicjatywy dotyczące aktualizacji stawek wynagrodzeń adwokatów za tzw. urzędówki, zwolnienia usług prawniczych świadczonych przez adwokatów z VAT a także wzmocnienia ustawowego immunitetu adwokata, które swoim głosem będę wspierać.
[Kim jestem?]
od 2016 roku jestem adwokatem, a członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie od dwunastu lat. Wspieram moich klientów w m. in. w procesach rozwodowych, w tym również spornych, a także w sprawach o alimenty, opiekę, kontakty z małoletnimi dziećmi i ubezwłasnowolnienie. Bronię i reprezentuję w procesach karnych, karnoskarbowych oraz postępowaniach w sprawach nieletnich.
W ramach współpracy z podmiotem zewnętrznym, od 2019 r. przygotowuję kursantów do zawodowych egzaminów prawniczych w toku zajęć z etyki adwokackiej i zasad wykonywania zawodu. To dla mnie ogromna satysfakcja móc dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą z kolejnymi pokoleniami adwokatów.
Aktywnie angażuję się w działalność samorządu adwokackiego. Od 2017 przewodniczę Sekcji Prawa Drogowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Byłam także przewodniczącą Sekcji Prawa Autorskiego i Nowych Technologii oraz zastępcą Przewodniczącej Sekcji Prawa i Postępowania Cywilnego. W latach 2016-2021 pełniłam funkcję Sekretarza Komisji Komunikacji z Organami Wymiaru Sprawiedliwości przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Od lutego 2021 r. jestem sędzią dyscyplinarnym, pełniłam również obowiązki stałego protokolanta Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.
Kilkukrotnie pełniłam także funkcję zastępcy adwokata.
Angażuję się w działalność na rzecz obrony praw człowieka, w ramach której udzielam pomocy prawnej pro bono. Za tę aktywność w grudniu 2019 r. otrzymałam podziękowania od Rzecznika Praw Obywatelskich. Podziękowania takie w lutym 2024 r. wręczyli mi także Obywateli RP.
Od wielu lat wspieram także działania Fundacji „Nadzieja” Osób pokrzywdzonych w wypadkach drogowych m. in. poprzez udział merytoryczny i organizację konferencji interdyscyplinarnych, podczas których reprezentuję środowisko adwokackie.
W 2023 r. ukończyłam studia podyplomowe na kierunku Psychologia i Psychiatria Sądowa Uniwersytetu Łódzkiego.
Dziękuję za dotychczasowe zaufanie. Jednocześnie proszę o Państwa głosy na nadchodzącym Zgromadzeniu, w dniu 17 maja 2025 r. w wyborach na funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego. Dołożę wszelkich starań, by żaden z oddanych na mnie w najbliższych wyborach głos nie został zmarnowany.