Adwokatka, mediatorka | Kandydatka na delegatkę na KZA 2025
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
kandyduję na delegatkę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie na Krajowy Zjazd Adwokatury, który odbędzie się w dniach 27–29 czerwca 2025 roku w Bydgoszczy.
Wierzę, że udział w Zjeździe to realna szansa, by wpływać na kształt samorządu i polityki Adwokatury w najważniejszych obszarach. Moje priorytety koncentrują się na sprawach, które bezpośrednio wpływają na codzienną pracę adwokatów – zwłaszcza tych pracujących z osobami w kryzysie, rodzinami i dziećmi.
Jako delegatka chcę zabiegać o:
- Znaczące podwyższenie i systemową waloryzację wynagrodzeń za sprawy z urzędu – poprzez ponowny apel KZA do władz publicznych oraz zobowiązanie NRA do przedstawienia konkretnego projektu legislacyjnego w tej sprawie. Aktualne stawki są rażąco niskie i nieodzwierciedlają nakładu pracy oraz odpowiedzialności spoczywającej na pełnomocniku.
- Urealnienie wynagrodzeń reprezentantów dziecka – przy obowiązku odbywania szkoleń, raportowania i wysokim poziomie odpowiedzialności stawki są dalece niewspółmierne do nakładu pracy. KZA powinien wystąpić do organów państwa o natychmiastową rewizję tych zasad i stawek, a NRA opracować konkretne propozycje zmian systemowych.
- Umożliwienie adwokatom ograniczonej formy zatrudnienia etatowego – poprzez wniosek o zmianę prawa w kierunku dopuszczenia świadczenia usług adwokackich na podstawie umowy o pracę, przy zachowaniu niezależności zawodu. KZA powinien zobowiązać NRA do opracowania projektu nowelizacji ustawy Prawo o adwokaturze lub innych przepisów, który pozwoli adwokatom na zatrudnienie m.in. jako prawnicy w firmach, urzędach czy organizacjach społecznych – bez konieczności zmiany korporacji na radcowską. Taki projekt musi zabezpieczać niezależność adwokata-pracownika, w szczególności przez zakaz ingerencji w treść czynności zawodowych oraz gwarancję tajemnicy adwokackiej. Postulat ten ma solidne oparcie w środowisku i był już popierany przez przedstawicieli samorządu – jego ponowne wniesienie na KZA 2025 jest zasadne i potrzebne.
- Zwiększenie dostępności szkoleń i wsparcia psychologicznego dla adwokatów zajmujących się sprawami rodzinnymi, opiekuńczymi i przemocowymi – praca z osobami w kryzysie, z dziećmi, czy w sytuacjach przemocy wymaga nie tylko wiedzy prawnej, ale i odporności emocjonalnej oraz kompetencji miękkich. KZA powinien zobowiązać NRA do opracowania programów systemowego wsparcia – w tym cyklicznych szkoleń z zakresu komunikacji kryzysowej, współpracy z psychologami, pracy z dzieckiem w procedurach prawnych, a także możliwości korzystania z pomocy psychologicznej dla adwokatów wykonujących tego typu sprawy.
- Rozwój systemu szkoleń i wspólnej przestrzeni wiedzy dla aplikantów i adwokatów – poprzez stworzenie ogólnopolskiej platformy e-learningowej, która pozwoli ujednolicić i podnieść jakość kształcenia w całym kraju.
- Budowanie adwokatury zorientowanej na dialog, jakość i standardy etyczne — również w sferze społecznej – bo to, jak jesteśmy postrzegani, zależy nie tylko od naszej wiedzy, ale i od sposobu, w jaki ją przekazujemy. Potrzebujemy więcej przestrzeni do rozmowy o roli adwokata w zmieniającym się świecie.
Kim jestem:
Karolina Marszałek – prowadzę własną Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i przeciwdziałania przemocy domowej. Jestem członkinią Zespołu Problemowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego ds. reformy przepisów o rozwiązaniu małżeństwa. Przewodniczę Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz jestem mediatorką Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Warszawie.
W ramach Sekcji Praw Dziecka współorganizowałam konferencję “Dziecko to nie procedura” w Lublinie oraz dwie ogólnopolskie konferencje “Adwokat dla rodziny – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka” w Warszawie. Trzecia edycja odbędzie się 29 maja 2025 roku.
Ukończyłam studia podyplomowe “Prawo rodzinne z elementami psychologii” na Uniwersytecie Łódzkim. Jestem pomysłodawczynią projektu „Rozwód po dżentelmeńsku” oraz jedną z założycielek kampanii społecznej „Prawo bez strachu”. W czerwcu 2022 roku zostałam laureatką konkursu „Kancelaria Przyjazna Dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w ramach projektu „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców”.
Ukończyłam również Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej I Stopnia Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Regularnie występuję jako prelegentka na konferencjach i szkoleniach z zakresu prawa rodzinnego, praw dzieci i przeciwdziałania przemocy domowej, m.in. w ramach doskonalenia zawodowego adwokatów.