Szanowni Państwo,
Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy,
17 maja 2025 r. zdecydujemy o nowym składzie władz samorządu zawodowego warszawskiej adwokatury. Serdecznie namawiam Państwa do udziału w Zgromadzeniu Izby i do skorzystania z prawa głosu. Ja będę w tych wyborach kandydować na stanowisko Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Wszystkich Państwa serdecznie zapraszam do zapoznania się z moją dotychczasową drogą zawodową i samorządową oraz moimi propozycjami na najbliższą przyszłość warszawskiej adwokatury.
W 2005 r ukończyłam aplikację adwokacką i zdałam egzamin zawodowy w warszawskiej Izbie Adwokackiej. Od bez mała 20 lat nieprzerwanie zajmuję się obroną lub reprezentacją pokrzywdzonych w ramach postępowań karnych.
Jestem adwokatką sądową, na co dzień uczestniczę w typowych czynnościach zawodowych procesu karnego i doskonale orientuję się w specyfice naszego zawodu i od strony praktycznych znam jego blaski i cienie.
Od czasu ukończenia aplikacji adwokackiej angażuję się w pracę na rzecz samorządu adwokackiego. Najpierw jako sędzia dyscyplinarna od 2007 do 2019 roku, w tym wiceprezes Sądu Dyscyplinarnego Warszawskiej Izby,
Już drugą kadencję pełnię funkcję wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W 2016 roku na skutek rezygnacji ówczesnego Dziekana ORA, na wniosek Prezesa NRA pełniłam obowiązki Dziekana ORA Warszawa przez trzy miesiące, radząc sobie z kryzysem wizerunkowym i instytucjonalnym oraz umożliwiłam objęcie władzy przez nowo wybranego Dziekana który z sukcesami piastuje tę funkcje obecnie.
Jako Wicedziekan i Przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich zajmuję się organizacją i czuwaniem nad przebiegiem szkolenia aplikantów adwokackich naszej Izy. Na przestrzeni tych 8 lat udało mi się wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za proces przygotowania szkolenia, udoskonalić system szkolenia aplikantów adwokackich w Warszawie. Wśród najważniejszych osiągnięć tych lat wymienię przykładowo m.in wprowadzenie elektronicznego dziennika aplikanta, przeprowadzanie transparentnych konkursów na stanowiska kierownika szkolenia, opiekunów roczników i wykładowców szkolenia ORA Warszawa, zapewnienie praktycznej formy szkolenia na wszystkich rocznikach aplikacji, zorganizowanie szkolenie dla ponad 1200 aplikantów w trudnym okresie pandemii, a ostatnio po 18 latach zmianę miejsca odbywania szkolenia w ramach coraz większego grona aplikantów warszawskiej Izby tj. prawie 2000 osób licząc z rocznikiem przygotowującym się do egzaminu zawodowego. O pozostałych bardziej szczegółowych zmianach jakie udało się wprowadzić w warszawskim przebiegu szkolenia na aplikacji zapraszam do przeczytania w zakładce
Niezależnie od tego realizuję stałe zastępstwo i zadania zlecane przez Dziekana ORA, do których należy m.in. prowadzenie posiedzeń Okręgowej Rady Adwokackiej, podejmowanie bieżących decyzji, działalność reprezentacyjna w Polsce i za granicą.
Jestem współorganizatorką i przewodniczącą dwóch kadencjach Zespołu ds. Kobiet przy NRA, zajmującego się wsparciem i integracją kobiet w adwokaturze. Moim pomysłem jest też coroczna nagroda Adwokatki Roku.
Od 2020 r. mogę pochwalić się tytułem doktora nauk prawnych. Jestem wykładowczynią akademicką, autorką oraz redaktorką publikacji naukowych z zakresu procesu i prawa karnego, etyki zawodowej. Swobodnie wypowiadam się podczas konferencji, w mediach publicznych i społecznościowych w zakresie tematyki, która zajmuje się zawodowo, samorządowo i społecznie.
https://gajowniczek.com.pl/publikacje-naukowe/
Szczególnie cenię publikację której jestem redaktorką naukową i współautorką wspólnie z 27 warszawskimi adwokatkami i adwokatami pierwszego opracowania naukowego poświęconego w całości zagadnieniom związanym z wykonywaniem zawodu adwokata w Polsce pt. „Meritum adwokata i adwokatki” wydanego w czerwcu 2024 r przez wydawnictwo Wolters Kluwer.
https://www.profinfo.pl/sklep/meritum-adwokata-i-adwokatki,542892.html
Jestem ekspertką prawną dziennika Rzeczpospolita oraz Rady Naukowej Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W latach 2017 – 2021 r byłam wiceprzewodniczącą Komisji Legislacyjnej przez NRA gdzie sporządzałam opinie prawne w obszarze procesu karnego, prawa karnego i prawa wykroczeń oraz tzw. ustaw ustrojowych.
W kwietniu 2024 roku zostałam powołana do grona członkiń i członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości. W związku z podjętą przeze mnie decyzją o kandydowaniu na stanowisko Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej uznałam za właściwe złożenie na ręcę pana premiera rezygnacji z dalszych prac Komisji.
W ramach praktyki zawodowej podejmuję się także działalności pro bono. Byłam zaangażowana w kilka strategicznych postępowań z perspektywy ochrony praworządności i przeciwdziałania dyskryminacji w Polsce za co w 2023 r zostałam wyróżniona przez dziennik Rzeczpospolita tytułem Prawnika Pro Bono.
W 2021 znalazłam się wśród 25 prawniczek dla biznesu w rankingu Forbes Women Polska, poza tym jestem odznaczona odznaką Adwokatura Zasłużonym oraz odznaką przyznawaną przez Prezesa NRA Bene Merentibus.
Zasiadam w radzie programowej Fundacji WomeninLaw oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Ochrony Praworządności ( StoPraw ).
Nigdy nie toczyło się wobec mnie żadne postępowanie dyscyplinarne a tym bardziej karne.
Mam dwoje dzieci, interesuję się literaturą współczesną, jeśli czas mi pozwala gram w tenisa, jeżdżę na nartach i usiłuję pływać na windsurfingu.
Osiągnięcia w ramach pracy na rzecz samorządu
W niespełna rok po rozpoczęciu w przeze mnie praktyki adwokackiej po zdanym egzaminie zawodowym i ukończeniu aplikacji adwokackiej w 2005 roku, zostałam wybrana sędzia sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie i tak rozpoczęła się moja praca na rzecz Naszego samorządu która trwa do dziś. Piastowałam funkcje sędziego w aż 3 kadencjach rady a w ostatniej jako wiceprezes sądu dyscyplinarnego. Uważam, że te 9 lat działalność w pionie dyscyplinarnym ukształtowało mnie jako adwokatkę i jako osobę działającą na rzecz samorządu zawodowego. Ta nauka to najlepszy dla każdego kto chce rozpocząć działalność samorządową wstęp do zrozumienia bolączek, zawiłości i potrzeb naszego zawodu. Praca ta zaowocowała zresztą wspólną z adw. Martą Tomkiewicz-Januszewską publikacją z 2019 r. pt; „Przegląd Orzecznictwa Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie 2000 – 2014” która stanowi unikalny zbiór najbardziej wartościowych uzasadnień sądu dyscyplinarnego na przestrzeni 14 lat. Publikacja ta nie była jedyną związaną z dzielnością samorządową. W 2024 r. na rynku wydawniczym ukazała się publikacja „Meritum Adwokata i Adwokatki” w całości przegotowana przez warszawskich adwokatów i adwokatki i poświęcona wszelkim aspektami związanym z wykonywaniem praktyki zawodowej adwokata w Polsce. Jestem współautorką i redaktorką naukową tej publikacji.
W 2016 r. zdecydowałam się kandydować do Okręgowej Rady Adwokackiej, a uzyskawszy najwyższą ilość głosów, zostałam wybrana Wicedziekan i Przewodniczącą Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich warszawskiej Izby. Był to czas rozpoczęcia zmian nie tylko w szkoleniu aplikantów ale w strukturze pracy biura Okręgowej Rady Adwokackiej zmierzający do jej usprawnienia z korzyścią dla całego środowiska palestry warszawskiej.
- Pierwszą kadencję rozpoczęłam od spotkania z aplikantami adwokackimi poszczególnych roczników w ceku zdiagnozowania podstawowych problemów i oczekiwań oraz ustalenia kluczowych działań Komisji Szkolenia.
- Doprowadziłam na skutek konkursów ofert do przeprowadzenia pierwszego transparentnego wyboru Kierownika szkolenia aplikantów adwokackich oraz powołania nowych stanowisk w postaci opiekunów poszczególnych roczników. Ten tryb wyboru przeprowadzony został ponownie wraz z wyborem nowej rady w kadencji 2021 -2025. Praca opiekunek roczników ma kluczowe znaczenie dla sprawnego przebiegu aplikacji i stałej relacji ze środowiskiem.
- Kolejną kluczową dla tej kadencji decyzją było, na wzór Izby Wielkopolskiej, wprowadzenie e-dziennika, czyli elektronicznego dziennika obecności, który umożliwił odejście od papierowej i anachronicznej formuły. Jednocześnie e-dziennik stał się bazą wiedzy przygotowywaną przez wykładowców, która wykorzystywana była do układania pytań na sprawdziany wiedzy. Obecnie dzięki prowadzeniu przez NRA e-dziennika ma on szansę na dalszą rozbudowę funkcjonalności i zwiększaniu wsparcia organizacyjnego na aplikacji.
- Wspólnie z kolejnymi wybieranymi w obydwu kadencjach Kierowniczkami Szkolenia oraz dzięki pracy członków Komisji Szkolenia udało się w ramach programu szkolenia przesunąć akcenty z zajęć o charakterze teoretycznym i wykładowym na warsztaty zawierające szkolenie praktyczne. W mijającej kadencji to przede wszystkim praca nad zmienionym programem szkolenia z zakresu prawa cywilnego.
- Koordynacja szkolenia na taką skale jak ma to miejsce w Warszawie doprowadziła do wypracowania w latach 2018 -2019 dwóch podstawowych dla bezpiecznego funkcjonowania aplikacji adwokackiej regulacji. Pierwsze to Regulamin powoływania i odwoływania wykładowców szkolenia Izby Adwokackiej, którego wprowadzenie umożliwiło transparentną i skuteczną podstawę co rocznego otwartego naboru rady nowych wykładowców jak i ocenę pracy dotychczasowych. Dodatkowo anonimowe ankiety w ramach e-dziennika zapewniają w podstawowym zakresie ewaluację i umożliwiają oceną przez aplikantów jakości przeprowadzonych zajęć. Oceny te stanowią podstawę decyzji Kierownik Szkolenia przy przygotowaniu zespołu szkoleniowców w programie szkolenia na rok następny. Po drugie, co roczne przygotowanie kolokwiów dla pierwszego i drugiego roku wymagało przyjęcia Regulamin w sprawie zasad sporządzania i zachowania poufności treści kazusów na kolokwia roczne w ramach szkolenia aplikantów warszawskiej Izby która szczegółowo odnosi się do przygotowania kazusów z zakresu prawa karnego i cywilnego.
- Udało się przeprowadzić szkolenia dla wykładowców, z zakresu innowacyjnych metod dydaktycznych, motywujących do pogłębiania wiedzy prawniczej, efektywnych metod zarządzania pracą grupy i z rozwoju umiejętności dydaktycznych. Nad to przeprowadzono szkolenie z przeciwdziałania posługiwaniu się mową wykluczenia przez wykładowców. W mijającej kadencji przeprowadzimy szkolenie z aktywnych metod ( tj. e-learning, prac w parach i grupach, filmy edukacyjne, odgrywanie ról procesowych ) w procesie szkolenia przez adwokatki trenerki seniorki międzynarodowych programów szkoleniowych LITELi NetPraLat.
- Obie kadencje to moja troska o zachowanie i wzmocnienie znaczenia relacji patronackiej w dochodzeniu do zawodu adwokata. W 2018 roku przeprowadzałam pierwszy projekt promujący patronat w postaci nagrań kilku pokoleń warszawskich adwokatek i adwokatów wraz z ich byłymi aplikantami opowiadającymi o ich perspektywie i wartości tej relacji #uczeńmistrz #twórczypatronat. Jego druga edycja miała miejsce w 2022 r. Wszystkie filmy sa udostępnione na stałe na stronie ORA w Warszawie.
- Także jako pomoc w odnalezieniu się w realiach aplikacji adwokackiej i poznania istotny nauki zawodu w oparci o wzorce doświadczonych koleżanek i kolegów. Udało się w latach 2022 i 2023 wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwszy to program mentoringowy skierowany do osób które dostały się na aplikację i zamierzają po ślubowaniu rozpocząć szkolenia na aplikacji ale nie są zatrudnione w kancelarii, poszukują miejsca na rynku pracy, mają obawy związane z rozpoczęciem aplikacji, nie znają w ogóle realiów wykonywania tego zawodu i nie wiedza jak pozyskać patrona. Trzy miesięczny program mentoringowy jest wprowadzeniem do aplikacji dla osób najbardziej tego potrzebujących. Drugi projekt to Program TUTOR im. adw. Jakuba Jacyny, który jest uzupełnieniem szkolenia na aplikacji, w postaci spotkań z TUTOREM – adwokatem lub adwokatką ekspertami w swojej dziedzinie prawa, w kameralnych grupach aplikanckich w celu omawiania kazusów i poszerzania doświadczenia w konkretnej dziedzinie.
- Jestem pomysłodawczynią corocznych warsztatów „HR w świecie prawniczym, aplikant w poszukiwaniu zatrudnienia w kancelarii adwokackiej”, które od 2017 co roku, poza okresem epidemii, na przełomie listopada i grudnia przeprowadzane jest nie zmiennie w siedzibie rady. Warsztaty, na zasadzie porozumienia, prowadzone są wspólnie z firmami rekrutacyjnymi specjalizującymi się w rynku prawniczym oraz z udziałem przedstawiciel HR kilku warszawskich kancelarii adwokackich. Projekt skierowany jest do tych aplikantów adwokackich warszawskiej izby którzy poszukują zatrudnienia na rynku prawniczym.
- Rozwój i znaczenie działalności Samorządu Aplikantów Adwokackich naszej Izby, który ma wpływ na kształt szkolenia aplikantów, na integrację środowiska i relacje z władzami nie tylko Okręgowej Rady Adwokackiej ale i Naczelnej Rady Adwokackiej. To dzięki samorządowi udaje się nam wsłuchać w oczekiwania i postulaty środowiska co widać na przykładzie, warszawskich zajęć repetytoryjnych dodatkowo przygotowujących do egzaminu zawodowego na kształt których aplikanci mają zasadniczy wpływ czy bloków zajęć tematycznych – np. z umiejętności wypowiedzi publicznych, z umiejętności miękkich, specyfiki przesłuchania świadka i oskarżonego w procesie karnym czy z zakresu nowych technologii i AI.
- Pojawienie się od marca 2020 r. epidemii Covid-19 wpłynęło znacząco na pracę Działu Szkolenia i przebiegu szkolenia w naszej Izbie. Już od kwietnia jako jedna z pierwszych Izb wprowadziliśmy zdalne a następnie hybrydowe szkolenia aplikantów tak, aby dostosować do zachowania bezpieczeństwa a jednocześnie ciągłości i jakości szkolenia. Dało to asumpt do dodatkowych, cieszących się dużą popularnością szkoleń on line.
- W 2023 r. doszło do przeniesienia miejsca odbywania szkolenia z wieloletniego miejsca przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie do sal szkoleniowych w ramach wydziału prawa i administracji jednej z warszawskich uczelni wyższej.
- Projektem ostatnim wprowadzanym do szkolenia aplikantów adwokackich w 2024 roku są nagrane podcastów dla aplikantów adwokackich poświęcone zagadnieniem egzaminu zawodowego. Co miesiąc pojawiają się wywiady z osobami posiadającymi doświadczenie w egzaminowaniu z zakresu dziedzin prawa przewidzianych na egzaminie zawodowym.
Niezależnie od pracy działu szkolenia aplikantów oraz komisji szkolenia aplikantów, wspólnie z koleżankami i kolegami z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie podejmowałam liczne bieżące obowiązki funkcjonowania samorządu adwokackiego w tym zastępstwo dziekana na posiedzeniach rady i innych wydarzeniach. Udało się na przestrzeni 2 kadencji dokonać wielu pozytywnych zmian funkcjonowaniu biura Okręgowej Rady Adwokackiej, komunikacji i sprawności zajmowania się sprawami indywidualnymi wszystkich warszawskich adwokat i adwokatów. Jest to praca zespołowa, zarówno członkiń i członków rady a przede wszystkim oddanych pracowniczek i pracowników poszczególnych działów biura rady; osobowego, skarbowego, finansowego, pionu dyscyplinarnego, szkolenia aplikantów i biura prasowego.
Wskazane powyżej najważniejsze zmiany wprowadzone wspólnie lub samodzielnie w ramach szkolenia na aplikacji świadczą o moim zaangażowaniu i konsekwencji w realizacji przyjętych na siebie zobowiązań.
Plany i Priorytety
Na przestrzeni ostatnich dwóch kadencji Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie udało się wprowadzić wiele pozytywnych zmian w warszawskim samorządzie adwokackim. Chcę jako dziekan podążać drogą udoskonaleń i szukać rozwiązań innowacyjnych pamiętając przy tym o wartości na jakich oparty jest niezależny samorząd i o historii pokoleń warszawskiej adwokatury. Chciałabym aby samorząd był nowoczesny, sprofesjonalizowany i sprawny w komunikacji a przede wszystkim niosący pomoc każdej adwokatce, adwokatowi, aplikantce aplikantowi. By był otwarty dla wszystkich członkiń i członków samorządu, którzy chcą angażować się w jego działalność.
Działalność Okręgowej Rady Adwokackiej to ustawowe zobowiązania wobec adwokatury Izbowej do zapewnienia pomocy wszędzie tam gdzie jej członkowie szczególnie jej potrzebują, do współdziałania w realizacji możliwe najlepszych warunków wykonywania zawodu adwokackiego w oparciu o niezależne od władzy publicznej postępowanie dyscyplinarne, własne szkolenia zawodowe i aplikanckie, poszanowanie tajemnicy zawodowej i obrończej, gwarantowanie wolności słowa. Także poprzez realizowanie prawidłowej polityki finansowej, podejmowanie decyzji kolektywnie i jawnie wszędzie tam gdzie nie jest to wykluczone przepisami powszechnie obowiązującymi, współpraca z Naczelną Radą Adwokacką i adwokackimi organizacjami międzynarodowymi. Samorząd to także respektowanie obowiązków które, jak obowiązkowe ubezpieczenie OC a przede wszystkim składka korporacyjna, przyjmujemy na sobie decydując się na wykonywanie tego zawodu.
Ostatnie lata to okres wytężonej pracy nie tylko Rady Adwokackiej i jej pracownic i pracowników ale także licznego grona osób spoza władz samorządowych, które angażuje się w różne projekty edukacyjne, pomocowe, legislacyjne i społeczne warszawskiej palestry. Adwokaci i aplikanci pracujący w Komisjach, Kołach, Sekcjach Izby wpływają codziennie na kształt i wizerunek naszej wspólnej adwokatury. Chcę wraz z Wami podążać dalej tą drogą.
Sięgając do własnych doświadczeń zawodowych oraz uczestnicząc w pracach prezydium i Okręgowej Rady Adwokackiej dostrzegam kilka szczególnie ważnych obszarów o których w tej drodze należy pamiętać.
- Po pierwszy; widzę konieczność wzmocnienia tej działalności po stronie warszawskiej Rady, która odpowiada za kontakty z przedstawicielami i władzami sądów, prokuratur i innych instytucji przed którymi występujemy. Chodzi przed wszystkim o stałą współpracę z prezesami, wiceprezesami, dyrektorami sądów obszaru Izby warszawskiej, zmierzającą do skutecznego eliminowania sygnalizowanych przez aplikantów i adwokatów utrudnień w realizowaniu naszych codziennych obowiązków zawodowych i innych zjawisk natury organizacyjnej i częściowo merytorycznej ( m.in. w sprawie uwzględnianie zwolnień lekarskich, urlopów, kolizji terminów, łatwego dostępu do lekarza sądowego, wysokości zasądzonych i egzekwowanych wynagrodzeń za pomoc prawną z urzędu, odbywania posiedzeń zdalnych, poszanowania tajemnicy zawodowej ). Konsekwentna, regularna współpraca z przedstawicielami sądów będąca wynikiem konkretnych uwag i sygnałów ze strony środowiska jest jedną z najważniejszych kwestii do wprowadzenia.
- W ślad za relacją z sądami podąża problematyka wysokości ustalonych stawek za świadczoną pomoc prawną z urzędu oraz przyjęta przez państwo filozofia nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez profesjonalne podmioty w tym adwokaturę. Jest to materia zarezerwowana dla działalności centralnych organów władzy w adwokaturze ale w tym zakresie bieżącego egzekwowania zasądzanych kosztów czy też wspierania prac na rzecz zmiana w tym zakresie, aktywność Okręgowej Rady Adwokackiej jest niezbędna. Przez lata stawki spraw z urzędu nie ulegał żadnej nawet symbolicznej podwyżce, co w 2025 r ma w końcu ulec zasadniczej zmianie. Problematyka ta leży w gestii dzielności Naczelnej Rady Adwokackiej która należy wspierać w tym zakresie i uświadamiać powszechnie, że utrzymywania rażąco niskiego wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu, godzi w istocie w prawo obywateli do sądu. Zbliżające się zmiany w k.p.k. wymuszą na środowisku władz w adwokaturze sprzeciwu wobec dalszego utrzymywania nieodpłatności dyżurów adwokackich. Zapewnienie obrońcy dla zatrzymanego a więc skala tego przedsięwzięcia wymaga nie tylko konsultacji ministerstwa sprawiedliwości i ministra spraw wewnętrznych z adwokaturą i radcami prawnymi ale na pewno rewizji dotychczasowego założenie że za oczekiwanie na świadczenie pomocy prawnej wynagrodzenie się nie należy. Przykłady innych zawodów zaufania publicznego jak np. lekarzy w tym dyżurów lekarzy transplantologów, którzy w tym zakresie mają zapewnione wynagrodzenie nie stoi w sprzeczności z treścią art. 17 Konstytucji RP na którą wskazuje się jako odmowę odpłatności adwokackich dyżurów. Wszelka inicjatywa zmiany w tym zakresie czy po stornie Naczelnej Rady Adwokackiej, poszczególnych Izby czy samodzielnie poszczególnych adwokatów zasługuje na poparcie.
- Działania na rzecz ochrony tajemnicy zawodowej w tym obrończej muszą by tak jak obecnie, stale podejmowane wobec zwiększającej się ilości prób przesłuchiwanie adwokatów w charakterze świadka na okoliczności związane ze świadczoną przez nich pomocą prawną. Tajemnica zawodowa jest warunkiem prawidłowej realizacji pomocy prawnej w tym o charakterze bezwzględnej poufności jaką jest obrona w procesie karnym. Beneficjentem tajemnicy nie jest adwokat ale jego klient dla którego jest to podstawa relacji opartej na zaufaniu i na ochronie jego interesów. Podejmowane próby przesłuchiwania adwokata w charakterze świadka czy też zabezpieczania dokumentów objętych tajemnicą adwokacką winno być każdorazowo zgłaszane organom władz adwokatury. Warszawska Rada Adwokacka podejmuje niezwłocznie działania w celu wsparcia adwokata lub aplikanta
- W ostatnich miesiącach w Okręgowej Radzie wprowadzony został projekt wspierający ochronę zdrowia psychicznego adwokatów i adwokatek warszawskiej Izby. Pomysł sprawdził się co pokazuje, że problem zapewnienie dobrostanu psychicznego w naszym zawodzie jest ważki a Okręgowa Rada adwokacka w Warszawie nie boi się go podejmować. Należy na stałe wprowadzić zabezpieczenie i wsparcie psychologiczne, z uwzględnieniem także edukacji odnoszącej się do problematyki wypalenia zawodowego, stresu, depresji a także innych obciążeń zawodowych.
- Sprawność i szybkość działania na rzecz warszawskich członków Izby. Efektywniejsza komunikacja poprzez zinformatyzowany program zarządzania sprawami adwokatów i aplikantów wdrożenie narzędzi informatycznych służących obsłudze samorządu i jego członków upowszechnianie bezpieczeństwo cyfrowego kancelarii adwokackich oraz wprowadzenie w biurze Rady oficer compliance. Rozwinięcie mediów wewnątrz środowiska.
- Otwartość i inicjowanie debat środowiskowych dotyczących spraw naszego samorządu, realizacja rocznego kalendarza spraw i wydarzeń samorządu na rzecz adwokatów i aplikantów przez zobowiązane osoby z uwzględnieniem zapotrzebowania środowiska. System zgłaszania innowacyjnych pomysłów do ORA w oparciu o pytania czy i co może zmienić ORA w swoim działaniu aby byłą efektywniejsza i odpowiadała na potrzeby swoich członkiń i członków, czy ORA powinna coś robić aby pracować nad wizerunkiem adwokatów w oczach opinii publicznej, czy i jak ORA powinna budować zaangażowaną społeczność, czy i co ORA może zrobić aby pomóc adwokatom wobec wyzwań zmieniającego się rynku pracy?
- Szkolenie i wsparcie adwokatów w zakresie narzędzi marketingu usług profesjonalnych, czyli szkolenia z zakresu budowania marki własnej prawnika, marketingu w kancelarii prawnej, obecności prawników w mediach, wystąpień publicznych, nauka umiejętności negocjacyjnych, wypowiadania się w języku zrozumiałym dla obywateli i obywatelek stworzenie warunków do zdobywania nowych kompetencji i wiedzy w nowoczesnych obszarach praktyki zawodowej – aktywne wspieranie adwokatów w nadążaniu za rozwojem technologicznym w tym rozwiązań IT oraz AI.
- Opracowanie dobrych praktyk kancelarii adwokackich dotyczących współpracy w zakresie równego traktowania, w tym równego traktowania kobiet; równego dostępu do stanowisk w miejscu pracy, ustalania wynagrodzenia, godzin pracy i pracy zdalnej na tej samej płaszczyźnie co koledzy, wprowadzenia rozwiązań chroniących równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy.
- Postawienie na nowoczesną platformę szkoleniową w rodzaju e-learningu zarówno dla aplikantów jak i adwokatów.
- Kontynuowanie współpracy z międzynarodowymi i europejskimi organizacjami adwokackimi i aktywny udział przedstawicieli warszawskich adwokatek i adwokatów w tym podjęcie działalności w zakresie wyjazdów studyjnych w ramach aplikacji ale nie tylko.
Jestem jedną z Was.
Adwokatura może na mnie liczyć.
#niezależny samorząd
#adwokatura niezależna
#adwokatura wartości
#nowoczesny samorząd
#nowoczesna adwokatura
Adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska