Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
już 17 maja br. wybory naszej izby! Niezależnie od naszych poglądów, wartości czy preferencji samorządowych to święto niezależnej adwokatury. To czas, w którym mamy realny wpływ na kształt naszego samorządu na kolejne lata. Skorzystajmy z tego.
Serdecznie zachęcam Państwa do udziału w wyborach samorządowych.
Rekomenduję Państwu moją osobę jako kandydatkę do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz delegatkę na Krajowy Zjazd Adwokatury.
Każdy Państwa głos jest ważny i ma moc.
Będę wdzięczna za wsparcie i wszystkie oddane głosy 😊
Serdecznie dziękuję!
Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
adw. Dominika Tomaszewska
Poniżej moje samorządowe BIO oraz cele i wartości, które są dla mnie ważne w samorządzie.
Jestem członkinią Izby Adwokackiej w Warszawie od 2014 r. Tytuł zawodowy uzyskałam w 2017 roku. W obecnej kadencji pełnię funkcję Zastępczyni Członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Na rzecz naszego samorządu działam nieprzerwanie od początku aplikacji adwokackiej. Swoją działalność samorządową rozpoczęłam jako starosta roku na aplikacji adwokackiej, a następnie także Przewodnicząca Samorządu Aplikantów Adwokackich.
Od 4 lat jestem przewodniczącą komisji ds. współpracy z sądami przy ORA w Warszawie, w ramach której zajmuję się udzielaniem bieżącego wsparcia adwokatom i aplikantom adwokackim w kontakcie z sądami i innymi organami wymiaru sprawiedliwości wraz z adw. Aleksandrem Krysztofowiczem.
Jestem także przewodniczącą sekcji prawa rodzinnego przy ORA w Warszawie, w ramach której zajmuję się m.in. organizowaniem regularnych szkoleń z sędziami i innymi specjalistami z prawa rodzinnego, które cieszą się dużym zainteresowaniem adwokatów z całej Polski oraz analizą instytucji prawa rodzinnego pod kątem pożądanych kierunków zmian. W ramach tej sekcji kilka lat temu organizowałam także symulacje rozpraw sądowych w sądach apelacji warszawskiej.
Mam zaszczyt być również pomysłodawczynią i jedną z głównych organizatorek (z ramienia sekcja prawa rodzinnego) wraz z adw. Kamilem Szmidem ogólnopolskiej konferencji z zakresu prawa rodzinnego: „Adwokat dla Rodziny – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka” organizowanej we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. W tym roku odbędzie już III odsłona tego wyjątkowego wydarzenia.
W 2025 r. miałam też przyjemność być współredaktorem specjalnego trzeciego numeru „Palestry” poświęconemu prawu rodzinnemu.
Jestem pomysłodawczynią i przewodniczącą sekcji prawa oświatowego przy ORA w Warszawie, w ramach której zajmuję się analizą przepisów prawa oświatowego, działalnością edukacyjną i szkoleniową.
Od lat aktywnie uczestniczę w pracach Komisji ds. Sekcji Tematycznych oraz Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu.
Jestem także pomysłodawczynią i organizatorką koncertów bożonarodzeniowych izby warszawskiej, które odbywają się nieprzerwanie już od 10 lat w ramach działalności Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu.
Posiadam wieloletnie doświadczenie jako wykładowczyni i egzaminatorka na aplikacji adwokackiej w Warszawie oraz podczas państwowych egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką.
Jestem szkoleniowcem i ekspertem prawnym z zakresu prawa rodzinnego i oświatowego podczas konferencji i szkoleń.
Byłam delegatką na Krajowy Zjazd Adwokatury w latach 2021-2025.
W 2023 r. byłam wykładowczynią podczas projektu Warszawska Akademia Praw Uczniowskich realizowanego przez Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich w partnerstwie z Fundacją Adwokatury Warszawskiej i Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Na przestrzeni ostatnich lat współpracowałam również z różnymi organizacjami pozarządowymi, m.in. „Fundacją Academia Iuris”, „Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę”, „Komitet Ochrony Praw Dziecka”;
W 2022 r. zostałam nagrodzona certyfikatem: Kancelaria Przyjazna Dziecku przyznawanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
W 2013 r. ukończyłam WPIA Uniwersytetu Warszawskiego z wyróżnieniem. Ukończyłam także studia podyplomowe “Prawo rodzinne z elementami psychologii” na Uniwersytecie Łódzkim.
Zawodowo – prowadzę indywidualną kancelarię adwokacką ze specjalizacją w sprawach rodzinnych, rozwodowych, nieletnich, karnych, cywilnych oraz oświatowych.
Samorządowo – mam wiele pomysłów, planów i projektów do zrealizowania celem poprawy warunków wykonywania zawodu adwokata. Od lat działam w obszarze szkoleń i edukacji prawnej.
Prywatnie – uwielbiam śpiewać, szkolę swój wokal w Studio Wokalne im. Jerzego Wasowskiego, lubię teatr i kino.
W wolnym czasie uprawiam różne sporty: tenis, bieganie, pilates i jogę, a zimą narty i łyżwy.
Uważam, że w naszym zawodzie mamy tyle obciążeń psychicznych, że odpoczynek i hobby to podstawa, by dobrze i długo wykonywać ten trudny i odpowiedzialny, acz piękny i ciekawy zawód.
Mój Program i Priorytety:
Działając od ponad 10 lat w naszym samorządzie, zawsze starałam się rozmawiać i słuchać głosu adwokatek i adwokatów, ich problemów i postulatów. Kto mnie zna ten wie, że zawsze działam zespołowo i liczę się z każdym głosem i argumentem. Jestem zaangażowana w każdy projekt od początku do końca i ważne są dla mnie czyny, a nie puste słowa i obietnice. Działam konkretnie i zdecydowanie, ale z kulturą i empatią. Umiem współpracować niezależnie od poglądów, z otwartością i szacunkiem.
Od początku wykonywania zawodu – jestem adwokatką prowadzącą własną indywidualną kancelarię adwokacką, z siedzibą w Milanówku, filią w Warszawie. Prowadzę sprawy sądowe. Jestem procesualistką. Wiem – zarówno z własnego doświadczenia zawodowego, z rozmów z moimi koleżankami i kolegami, jak i ze zgłoszeń adwokatów kierowanych do komisji ds. współpracy z sądami – jakie są aktualnie największe bolączki środowiska – adwokatów prowadzących własne kancelarie oraz jakie są wyzwania odnośnie wykonywania naszego zawodu w kontekście aktualnych, licznych problemów związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Jest ich ogrom, a sytuacja tylko się pogarsza. Konieczne są więc jak najszybsze i zdecydowane działania naszego samorządu zarówno na szczeblu izbowym jak i NRA. Chcę w tym aktywnie uczestniczyć i pomagać adwokatom w polepszaniu warunków wykonywania zawodu.
Aktualnie, po okresie covidu-u, w czasach rosnącej inflacji oraz działań wojennych za granicami naszego kraju, w czasach trudnych dla każdego adwokata – również samorząd musi nadążyć i dostosować się do zmian i oczekiwań. Adwokatura potrzebuje samorządu bliskiego codziennym sprawom każdego adwokata, otwartego na głos środowiska, otwartego na zmiany, ale i zakorzenionego w wartościach naszego zawodu.
To co ważne, to: wzmacnianie roli samorządu adwokackiego we wspieraniu adwokatów w komunikacji z organami wymiaru sprawiedliwości, ochrona tajemnicy adwokackiej, w tym obrończej, a także działania zmierzające do przywrócenia zawodowi adwokata należnemu mu szacunku.
Cele, jakie stawiam sobie, to z jednej strony wzmocnienie samorządu jako rzeczywistej reprezentacji środowiska – działającego transparentnie, odpowiedzialnie i z wizją, a z drugiej strony konkretne działania na rzecz jego modernizacji i większej dostępności, tj. skuteczna obrona niezależności zawodu, otwarta komunikacja i dialog, realna pomoc dla adwokatów, cyfryzacja i uproszczenie procedur – by samorząd był nowoczesnym partnerem, a nie barierą.
Ważne jest dla mnie:
- dalsze wzmacnianie komunikacji i współpracy izby z sądami i innymi organami wymiaru sprawiedliwości,
- wspieranie adwokatów w codziennej pracy, przeciwdziałanie pauperyzacji zawodu, pomoc w sytuacjach kryzysowych,
- pomoc izby dla młodych adwokatów i seniorów,
- systemowe działania przeciw nieuczciwej konkurencji,
- nowy model wynagrodzeń z urzędu – regularna wypłata wynagrodzenia częściowego, w zależności od etapu sprawy, znaczny, rynkowy wzrost stawek,
- rozwój szkoleń sekcji praktyków prawa w ramach naszego doskonalenia i rozwoju zawodowego,
- organizowanie ogólnopolskich konferencji i szkoleń promujących zawód adwokata,
- wsparcie socjalne adwokatów,
- możliwość świadczenia pomocy prawnej na podstawie umowy o pracę – z zachowaniem niezależności zawodu adwokata,
- nowoczesna komunikacja izby z adwokatami,
- wzmocnienie roli adwokatury i adwokatów w społeczeństwie obywatelskim,
- skuteczna promocja zawodu adwokata,
- działalność edukacyjna i szkoleniowa skierowana do adwokatów oraz do społeczeństwa.
Kontakt:
Zapraszam do dyskusji, wymiany poglądów i konstruktywnej rozmowy:
Tel. 508 319 841
E-mail: dominika.tomaszewska.dt@gmail.com
Jestem też na fb i Linkedinie.
#niezależna adwokatura #GłosAdwokatury #głosadwokata #głosadwokatki