Jestem warszawskim adwokatem od 2000 roku. Prowadzę obecnie własną kancelarię Grohman na Żoliborzu. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w kancelariach indywidualnych i dużych, międzynarodowych kancelariach.
W działalność samorządu zaangażowałem się już w 2002. W 2004 zostałem zastępcą członka ORA w Warszawie, a Dziekan Jacek Trela powierzył mi organizację szkolenia aplikantów. Zostałem najmłodszym w Polsce Kierownikiem Szkolenia Aplikantów. To ja zainicjowałem prace i stworzyłem pierwszy ogólnopolski plan szkolenia aplikantów adwokackich, który teraz jest standardem.
W 2007 roku zostałem wybrany w skład Naczelnej Rady Adwokackiej, Wkrótce potem ś.p. Prezes Joanna Agacka-Indecka powierzyła mi funkcję Przewodniczącego Komisji Kształcenia Aplikantów przy NRA. Organizowaliśmy Konferencje Kierowników Szkolenia, które już teraz są jednymi z najbardziej znanych wydarzeń w kalendarzu pracy Adwokatury.
W skład NRA wybierano mnie ponownie w 2010, 2013, 2016 i 2021 roku. W latach 2013-2016 pełniłem funkcję zastępcy sekretarza NRA, a w latach 2021-2025 Sekretarza i Wiceprezesa NRA (od 2022). W 2016 przez kilka miesięcy pełniłem funkcję Przewodniczącego Centralnego Zespołu Wizytatorów NRA.
Przez wiele lat zajmowałem się szkoleniami aplikantów. Jestem autorem kilku regulaminów dotyczących aplikacji czy organizacji prac NRA.
W Prezydium NRA jestem teraz odpowiedzialny m.in. za sprawy międzynarodowe. Jestem zarazem opiekunem izb w Katowicach, Łodzi, Białymstoku i Radomiu.
W 2013 zostałem odznaczony odznaką „Adwokatura Zasłużonym”. Otrzymałem też później Wrocławskiego „Krasnala” w dowód uznania moich działań, Statuetkę Karolinki z Gogolina za opiekę nad Izbą Adwokacką w Oplu i liczne wyróżnienia od ELSA Poland. W listopadzie 2024 otrzymałem dyplom uznania za ponadprzeciętny wkład w pracę CCBE (Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy). Ale to tylko daje większą motywację.
Pomimo tylu lat zaangażowania, staram się nadal udowadniać, że nie brak mi #Energii do działania. A ponieważ jestem też czynnym instruktorem harcerskim – to w myśl tezy Roberta Boden-Powella – wierzę, że trzeba zmieniać świat na lepszy.
Jak wspomniałem, jednym z moich kluczowych (acz niejedynych) pól aktywności są m.in. sprawy międzynarodowe – nadzoruję i wspieram Komisję Zagraniczną NRA. To dzięki mojej inicjatywie i przy współpracy z Prezesem NRA Przemysławem Rosatim oraz Przewodniczącym Komisji Zagranicznej NRA Wojciechem Bagińskim, polska delegacja w CCBE nabrała innej jakości i dynamiki, a Warszawa była gospodarzem posiedzenia CCBE. Dzięki moim zabiegom i wsparciu Prezydium NRA we wrześniu 2023 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Standing Committee CCBE, co było wydarzeniem bezprecedensowym.
W listopadzie 2024 w Gdańsku udało się z sukcesem zorganizować Konferencję Prezesów Rad Adwokackich Europy Środkowej i Wschodniej. Wszystko zaplanowałem i poprowadziłem dzięki wsparciu NRA i Prezesa Rosatiego. To był duży, wspólny sukces.
Konsekwentnie i niestrudzenie przestrzegam adwokatów z innych państw o konieczności walki o praworządność. Jestem jej aktywnym ambasadorem na forach międzynarodowych. Wygaszałem liczne prezentacje na temat praworządności zagranicą (w Wiedniu, Helsinkach, Brukseli, Paryżu, Londynie czy w duńskim Kolding) zwracając uwagę nie tylko na jurysdykcję, ale i praktyczne aspekty związane z praworządnością. Pisałem o tym artykuły, nawet w litewskim czasopiśmie „Advokatas” (wciąż wierzę, że mój tekst jaki posłałem w jęz. Angielskim jest tożsamy z wersją litewską…).
Od lutego 2022 bezustannie i czynnie zabiegam o wsparcie dla walczącej Ukrainy. Zarówno na gruncie prawnym, krajowym i międzynarodowym – jak i organizacyjnym. Jestem autorem wielu uchwał, stanowisk i inicjatyw. Zainicjowałem wśród samorządów zaufania publicznego akcję zbiórki na odbudowę szpitala w Izium oraz akcję pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Krakowie. Do tej pory służby konsularne Ukrainy korzystają z opracowanych z mojej inicjatywy i przekazanych list adwokatów gotowych wspierać obywateli Ukrainy. Razem z adw. dr Małgorzatą Skawińską i Fundacją Opora realizujemy projekt wspierający zbieranie i zabezpieczanie dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie. Takich działań jest zresztą więcej.
Ważnym moim osiągnieciem był sukces polskiego stanowiska na forum CCBE. W marcu 2023 przedmiotem obrad w Brukseli był złożony wniosek delegacji belgijskiej, by CCBE przyłączyło się do jej wniosku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o uchylenie przepisów zabraniających świadczenia pomocy prawnej podmiotom rosyjskim oraz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Zainicjowałem sprzeciw. W trakcie obrad zabrałem głos i w stanowczym wystąpieniu akcentowałem prymat takich wartości, jak życie, zdrowie i wolność, które zabierane są Ukraińcom, a obywatele rosyjscy, wbrew sankcjom, mieliby skorzystać z usług prawnych prawników unijnych, najczęściej w sprawach dotyczących ich majątków czy przedsiębiorstw na terenie UE. Wyraziłem krytyczny pogląd na wniosek. Po bardzo burzliwej debacie moje stanowisko zostało uwzględnione. Jako delegacja wykazaliśmy determinację i pokazaliśmy sprawczość naszego działania. Czasem trzeba się postawić w imię wartości.
Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że jestem wielkim orędownikiem tradycji adwokackich i historii Adwokatury. Dbam o rocznice, uchwały i pamięć. Niedawno przypomniałem o roli Bolesława Chrobrego w powstaniu korpusu obrońców w 1016 roku – co stanowiło zalążek Adwokatury Polskiej. W 2016 napisałem artykuł do Rzeczpospolitej o Historii 1000 lat Polskiej Adwokatury. Uczestnicy KZA w Krakowie zwrócili uwagę, że obecny wtenczas na zjeździe Prezydent RP cytował informacje na temat historii Polskiej Adwokatury z mojego artykułu. To ja zainicjowałem akcję Palmiry – w czerwcu każdego roku warszawscy adwokaci i NRA składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze na grobach pomordowanych adwokatów na Cmentarzu Wojennym w Palmirach.
Jako sekretarz NRA od samego początku – od marca 2021 wprowadziłem transparentność w pracach Prezydium NRA. Przed każdym posiedzeniem rozsyłany jest do wszystkich izb adwokackich w Polsce planowany porządek obrad Prezydium NRA, a zaraz po posiedzeniu publikowane są informacje co było przedmiotem obrad. Każdy protokół z posiedzeń NRA i Prezydium NRA jest następnie zanonimizowany i upubliczniany. Uważam, że Adwokatura nie powinna mieć żadnych tajemnic.
Od 2013 roku jestem opiekunem ELSA Poland z ramienia NRA.
Ostatnio zainicjowałem zmiany w art. 188 kodeksu pracy i wespół z Rzecznikiem Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak udało się przygotować w tej sprawie wspólne stanowisko zmierzające do zwiększenia liczby dni na opieką w rodzinach wielodzietnych.
O moich licznych inicjatywach i projektach jakie wspierałem można przeczytać na stronach Adwokatura.pl i w moim sprawozdaniu kadencyjnym – link: https://www.ora-warszawa.com.pl/wp-content/uploads/2025/04/Sprawozdanie-Wiceprezesa-NRA-adw.-Bartosza-Grohman.pdf?fbclid=IwY2xjawKPMA5leHRuA2FlbQIxMABicmlkETBBdVhXcEFlNXRIdWJXT1dIAR53bEroih61PtGGeyN105NUjZBoIliSCiHv-SaLXEJckKGweI6Sy8_Mzz8pqQ_aem_t-6ucXosRak757P0W_7Wdw).
Zresztą, moja aktywność jest na bieżąco relacjonowana na Adwoktura.pl, profilach społecznościowych NRA i moim własnym FB oraz LinkedIn.
W kolejnej kadencji chcę umacniać pozycję Adwokatury Polskiej zagranicą oraz kontynuować działania na rzecz uświadamiania znaczenia praworządności. Jak wskazują badania międzynarodowe World Justice Project – wskaźnik Rule of Law niebezpiecznie spada aż w 77 państwach (!). Te dane są alarmujące i trzeba pilnie podejmować działania zaradcze. Bardzo sobie cenię współpracę z adw. Wojciechem Bagińskim – razem można zdziałać dużo więcej. Konieczne jest też działanie nad poprawą warunków pracy adwokatów – m.in. warto powołać zespoły składające się z adwokatów zasiadających w organach spółek albo Inhouse Lawyers, aby dzielili się doświadczeniami z adwokatami w całej Polsce promując inne formuły aktywności zawodowej. Trzeba dokończyć informatyzację i sprawić, aby nowo nabyty budynek na siedzibę NRA był jasno święcącym punktem na mapie Warszawy i uznanym adresem wśród adwokackiej społeczności Europy. Należy przekonywać Ministerstwo Sprawiedliwości do wdrożenia „wakacji adwokackich” tak, aby ustawowo 1 miesiąc w lecie był czasem bez biegu terminów i rozpraw. Innym się to już udało. Do zrealizowania jest projekt wsparcia dedykowanych emerytur adwokackich (w oparciu i dedykowane środowisku IKE czy IKZE). No, i kwestia kluczowa – uregulowanie rynku usług prawnych i eliminację wszelakich firm odszkodowawczych czy windykacyjnych. Zadań jest jeszcze sporo…