Anna Czepkowska-Rutkowska

Kandydatka na funkcję Członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Delegatka / Delegat na KZA

Jestem adwokatką, członkinią Izby Adwokackiej w Warszawie od marca 2000 roku, po ukończonej w naszej Izbie aplikacji adwokackiej.

W prace samorządu adwokackiego włączyłam się w 2006 roku.  Początkowo, jako wykładowczyni prowadziłam zajęcia z aplikantami adwokackimi z zakresu prawa cywilnego, i nieprzerwanie jestem nią do dziś.

Od 2009 roku jestem powoływana przez Ministra Sprawiedliwości w skład Komisji Egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego, jako egzaminatorka z zakresu prawa cywilnego.

Przez Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie w 2013 roku zostałam wybrana na członkinię Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, zaś w lipcu 2014 roku powierzona mi została funkcja Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Funkcję tę pełniłam przez dwie kadencje, tj. do lutego 2021 roku.

W latach 2014-2016 byłam Przewodniczącą Komisji ds. Majątku Nieruchomego Izby Adwokackiej w Warszawie.

Jako Sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie rozpoczęłam proces reorganizacji Biura ORA w Warszawie, inicjując wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, instrukcji kancelaryjnej, opracowanie i przyjęcie nowego schematu organizacyjnego Biura, uporządkowanie spraw pracowniczych poprzez przyjęcie nowych regulaminów pracy, wynagradzania, przyznawania nagród, ujednolicenie umów o pracę i zakresów obowiązków pracowniczych, przegląd stanowisk pracowników pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Jako Sekretarz Izby Adwokackiej w Warszawie nadzorowałam przeprowadzenie remontu generalnego nieruchomości położonej przy ul. Lekarskiej 7 i przystosowanie jej na potrzeby pionu Rzecznika Dyscyplinarnego i Sądu Dyscyplinarnego naszej Izby.

W latach 2014-2021odpowiadałam też za pracę części Referatu Skarg, rozpoznając skargi wpływające na adwokatów z tzw. wyboru.

W 2021 roku Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie ponownie obdarzyło mnie zaufaniem, powołując w skład Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Objęłam wówczas funkcję Skarbnika Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, pełniąc ją do dziś.

Jako Skarbnik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, wykonując rok rocznie powtarzane zalecenia Komisji Rewizyjnej, skupiłam się w pierwszej kolejności na poprawieniu ściągalności należności Izby, tworząc system dwustopniowej windykacji (pozasądowej i sądowej). Z mojej inicjatywy Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o wprowadzenie zmian do umowy generalnej ubezpieczenia OC adwokatów, pozwalających uniknąć konieczności opłacenia ze środków naszej Izby składek nieuiszczonych przez poszczególnych adwokatów. Wykonując uchwałę Zgromadzenia Izby, opracowałam jednolite dla wszystkich zasady ubiegania się o przyznanie i wypłatę środków izbowych, które zostały przyjęte przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. Jako Skarbnik z jednej strony dążyłam do racjonalnego ograniczenia wydatków (np. rezygnując z pewnego zakresu korespondencji wysłanej listownie na rzecz mailingu), z drugiej – dbałam o prawidłowe lokowanie posiadanych przez Izbę środków. Za mojej kadencji Skarbnika, Izba Adwokacka w Warszawie regularnie zawierała umowy lokat długoterminowych i tzw. over-nightów, w szczególności w drodze indywidualnych negocjacji z bankami wysokości oprocentowania.

Jako Skarbnik wprowadziłam też zasadę, że preliminarz budżetu Izby konstruowany jest we współdziałaniu i uzgodnieniu ze wszystkimi osobami, które później uczestniczą w wykonaniu budżetu, dzięki czemu planowane wydatki są maksymalnie urealnione, a jednocześnie każdy z podmiotów, realizujący zadania wymagające finansowania ze strony Izby, ma pełną świadomość środków jakie są zarezerwowane na dane przedsięwzięcie. Sprzyja to prawidłowemu wykonaniu budżetu.

Jestem orędownikiem nabycia przez Izbę Adwokacką w Warszawie nieruchomości z przeznaczeniem jej na nową, własną siedzibę Okręgowej Rady Adwokackiej. Z jednej strony zapewni to bezpieczeństwo lokalowe i umożliwi niezakłóconą działalność Rady, z drugiej strony – pozwoli dobrze ulokować posiadane oszczędności, chroniąc je przed dewaluacją. Uważam, że powinno to być priorytetem działania Rady w najbliższej kadencji.

Od lutego 2021 roku pełnię funkcję Członkini Zarządu Fundacji Adwokatury Warszawskiej.
Byłam dwukrotnie Delegatką na Krajowy Zjazd Adwokatury: w latach 2013 i 2016.

W 2018 roku zostałam uhonorowana odznaką Adwokatura Zasłużonym.

Moja wizja samorządu adwokackiego to samorząd, w którym jest miejsce dla różnych idei, koncepcji, zainteresowań, pomysłów. Samorząd, który jest wsparciem dla adwokatów i pomaga im zarówno w codziennej ich pracy, jak i w realizowaniu ich pasji i to nie tylko zawodowych, lecz także sportowych i kulturalnych. Uważam, że coraz większa część działalności środowiskowej powinna być realizowana we współdziałaniu Izby z Fundacją Adwokatury Warszawskiej, którą to Fundację wraz z pozostałymi Członkami Zarządu staram się maksymalnie zaktywizować.

Nie jestem karana dyscyplinarnie ani nie toczy się wobec mnie postępowanie dyscyplinarne.

ORGANIZATOR
Biuro Prasowe ORA w Warszawie

Biuro Prasowe ORA w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści przedstawiające sylwetki kandydatek i kandydatów do organów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Skontaktuj się z nami
© 2025 Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Projekt i wykonanie: HEDEA