Bartłomiej Gawron

Kandydat na funkcję Delegatka / Delegat na KZA oraz Sędziego Sądu Dyscyplinarnego

Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie od 2012 r. W latach 2012-2014 odbyłem aplikację adwokacką pod patronatem adw. Małgorzaty Tyszki-Hebdy.

Od 2015 r. prowadzę indywidulaną praktykę adwokacką z zakresu spraw karnych,  spraw cywilnych i rodzinnych.

Doświadczenie zdobywałem już podczas studiów, pracując  najpierw w studenckiej poradni prawa a następnie odbywając staże w kancelariach adwokackich i radcowskich,  wiążąc swoją przyszłość z pracą adwokata „sądowego”.

W 2021 r. zostałem powołany na funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury, wcześniej od 2016 r. pełniłem funkcję protokolanta w Sądzie Dyscyplinarnym Izby Adwokackiej w Warszawie a od 2019 r. pełniłem także funkcje protokolanta w Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym Adwokatury.

Kandyduję do pełnienia funkcji sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, uważam, że istotną kwestią jest doświadczenie w postępowaniu dyscyplinarnym.

Sędzia Dyscyplinarny winien zwracać uwagę na tak podstawowe kwestie jak prawidłowość postawienia zarzutów dyscyplinarnych oraz powołania podstaw prawnych w szczególności art. 80 PoA, gdzie niejednokrotnie w kończącej się kadencji przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym okazywało się, iż zachodzi konieczność uchylenia i umorzenia postępowania z uwagi na brak skargi a w dalszej konsekwencji w sprawie już dojdzie do przedawnienia. 

W mojej ocenie sędziowie dyscyplinarni będą także musieli w najbliższej przyszłości zmierzyć się ze znowelizowanym § 33 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności zawodu a więc poufności pertraktacji, co nie budzi wątpliwości kiedy adwokat sam bierze w nich udział, jednak istota sprawy będzie tutaj dotyczyła sytuacji w których Klient przyniesie pomieszaną korespondencję mającą walor zarówno dowodowy jak i zawierającą elementy pertraktacji w których adwokat nie brał udziału. Osobiście uważam, że należy znowelizować ten przepis na zasadzie lustrzanego odbicia regulacji jakie obowiązują radców prawnych, tak by adwokaci nie byli w gorszej pozycji.

Niezwykle istotna jest także kwestia wymiaru karu, w szczególności by był on proporcjonalny do wagi i rangi deliktu, przy uwzględnieniu wszelkich okoliczności danej sprawy jak uprzednia karalność.

Kandydując do funkcji Delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury za najważniejsze sprawy, uważam:

– poprawę funkcjonowania adwokatów, w szczególności poprzez promocję i popularyzację usług adwokackich w społeczeństwie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi promocji;

– wprowadzenie umowy o pracę jako formy zatrudnienia z wyłączeniem obron w sprawach karnych;

– podjęcie działań przez adwokaturę mających na celu rozszerzenie przymusu adwokackiego na poszczególne rodzaje spraw oraz podjęcie działań mających na celu zwiększenie stawek z urzędu;

– podjęcie działań przez adwokaturę w zakresie prawodawstwa i uregulowania rynku usług prawnych, co jest niezwykle istotne w kontekście licznych nieprofesjonalnym podmiotów stanowiących nieuczciwą konkurencję;

– pełna informatyzacja postępowań dyscyplinarnych, w tym digitalizacja akt (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa ) dla usprawnienia postępowań. 

Kończąc, proszę o udział każdego z Państwa w wyborach i głosownie, bowiem jedynie w taki sposób można doprowadzić do wprowadzenia w życie korzystnych zmian dla naszego środowiska.

ORGANIZATOR
Biuro Prasowe ORA w Warszawie

Biuro Prasowe ORA w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści przedstawiające sylwetki kandydatek i kandydatów do organów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Skontaktuj się z nami
© 2025 Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Projekt i wykonanie: HEDEA