Marta Tomkiewicz-Januszewska

Kandydatka na funkcję Delegatka / Delegat na KZA oraz Sędziego Sądu Dyscyplinarnego

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Po ponad 8 latach pełnienia funkcji Sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie pozwalam sobie prosić o Państwa poparcie raz jeszcze w wyborach do Sądu Dyscyplinarnego naszej Izby oraz na Krajowy Zjazd Adwokatury.

Zanim w 2016 roku zostałam wybrana Sędzią Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, przez dwa lata była stałą protokolantką tego Sądu. Opracowałam (wraz z adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska) pierwszy zbiór orzeczeń naszego Sądu Dyscyplinarnego z lat 2005-2018. To wyjątkowy zbiór zanonimizowanych tez orzeczniczych wraz z uzasadnieniami orzeczeń Sądu Dyscyplinarnego I instancji największej Izby Adwokackiej w Polsce za okres aż 13 lat. Aktualnie wraz z adw. Marcjanna Dębska przygotowujemy kolejną publikacją z zakresu etyki, tym razem poświęconą m.in. problematyce granic adwokackiej wolności słowa w sprawach rodzinnych.

Właściwe wykonywanie zawodu adwokata nie sprowadza się wyłącznie do znajomości prawa. Równie istotne znaczenie ma znajomość i stosowanie norm etyki adwokackiej. To etyka bowiem wskazuje nam wzorce zachowań w relacjach zawodowych, jak i koleżeńskich. Wykonując od kilku lat zawód adwokatki zdaję sobie sprawę, że w praktyce stajemy przed trudnymi wyborami, które mogą wydawać się kontrowersyjne. W mojej ocenie, rola sędziego dyscyplinarnego wymaga uwzględniania wszystkich tych (nie zawsze łatwych oraz oczywistych) uwarunkowań związanych z wykonywaniem naszego zawodu i zdyscyplinowanie tych, którzy zaufanie do niego podważają.

Moja działalność samorządowa w ostatnich latach nie ograniczała się jednak wyłącznie do pracy w sądzie dyscyplinarnym.

Od 2017 roku prowadzę wykłady dla aplikantów adwokackich z zakresu prawa i procedury karnej oraz z etyki. Jestem autorką pierwszej izbowej publikacji, poświęconej w całości konstruowaniu apelacji karnych. Prowadzę także szereg autorskich zajęć fakultatywnych z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, w tym w szczególności zajęcia z taktyki prowadzenia spraw karnych z adw. Pawłem Murawskim oraz z apelacji karnej z SSN Dariuszem Świeckim. Od stycznia 2020 roku jestem opiekunem I roku na aplikacji adwokackiej naszej Izby. Szeroko angażuję się w działalność społeczną i samorządową. Od 2016 r. jestem nieprzerwanie koordynatorką wyjątkowego projektu edukacyjnego naszej Izby – „Adwokaci na Pol’And’Rock Festiwalu”, gdzie wraz z przedstawicielami innych zawodów prawniczych edukujemy w zupełnie nietypowych, bo festiwalowych, warunkach Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczyłam w licznych symulacjach rozpraw sądowych, szkoleniach i wykładach, a także w zbiórce środków przez nasz Adwokacki Sztab WOŚP.

Własną Kancelarię prowadzę od stycznia 2013 r. Moja praktyka zawodowa skoncentrowana jest na sprawach karnych i rodzinnych. Jestem senior trenerką „Train the Trainer – training course for criminal defense advocates” – międzynarodowego projektu NETPRALAT, dedykowanego dla obrońców i obrończyń w procesach karnych, a także członkinią: Zarządu Amnesty Intenational Polska (od 20 maja 2023 r.), Panelu Dyscyplinarnego I Instancji przy Polskiej Agencji Antydopingowej „POLADA” (od 2017 r.), Komitetu Zdrowia i Opieki Medycznej ISF – International School Sport Federation (kadencja 2023 – 2026) oraz Rady ds. Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości przy Ministrze Sprawiedliwości (od stycznia 2024 r.). Od 2021 roku jestem również mentorką w ramach międzynarodowego programu EmpowerPL, organizowanego przez Boston Consulting Group oraz Federację Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Wraz z adw. Karolina Kuszlewicz jesteśmy założycielkami Szkoła Dobrego Prawa wyjątkowego dla nas miejsca poświęconego edukacji i wartościom.

W 2017 roku zostałam laureatką Nagrody Specjalnej Konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2017, a w marcu 2020 r. uchwałą Naczelnej Rady Adwokackiej przyznano mi Odznakę „Adwokatura Zasłużonym”.

Uwzględniając moją dotychczasową linię zawodową, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o udzielenie mi kolejnego kredytu zaufania w nadchodzących wyborach samorządowych i rozważenie tym samym mojej kandydatury w wyborach na Sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie oraz na delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,

Marta Tomkiewicz-Januszewska.

 

 

ORGANIZATOR
Biuro Prasowe ORA w Warszawie

Biuro Prasowe ORA w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści przedstawiające sylwetki kandydatek i kandydatów do organów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Skontaktuj się z nami
© 2025 Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Projekt i wykonanie: HEDEA