⭐️
Jestem adwokatem od 2013 r., członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie.
Kandyduję na stanowiska:
👨⚖️ Sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie; oraz
🎩 Delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury.
⭐️
Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2007 r.) oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2005 r.)
⭐️
Pełniłem bądź pełnię w samorządzie adwokackim m.in. nastepujące funkcje:
✅ uprzednio Przewodniczącego, a obecnie członka, Komisji Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej przy ORA w Warszawie, powołania której byłem pomysłodawcą w 2016 r.;
✅ członka Komisji Doskonalenia Zawodowego przy ORA w Warszawie;
✅ członka Komisji Integracji Środowisk Prawniczych przy ORA w Warszawie;
✅ członka Komisji ds. Sekcji Tematycznych przy ORA w Warszawie;
✅ członka Komisji ds. Regulaminów i Procedur przy ORA w Warszawie;
✅ dwukrotnie – w 2015 r. i w 2017 r. – Sekretarza w Prezydium Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Warszawie
✅ członka Komisji Konkursowej do zorganizowania i przeprowadzenia Konkursu na znak słowno-graficzny (logo) Izby Adwokackiej w Warszawie;
✅ członka kilku sekcji praktyków prawa działających w Izbie Warszawskiej, m.in. Sekcji Prawa i Postępowania Cywilnego oraz Sekcji Prawa Rodzinnego.
⭐️
Moja szczególna aktywność wiąże się z pracami Komisji Historii i Tradycji Adwokatury Warszawskiej przy ORA w Warszawie, w szczególności angażuję się mocno w przeprowadzanie spotkań i konferencji z:
✅ adwokatkami i adwokatami, którzy walczyli o prawa człowieka, bronili w procesach politycznych w okresie PRL (lub, gdy nie żyją, z członkami ich rodzin);
✅ adwokatkami i adwokatami, którzy zasłużyli się społeczeństwu, państwu lub adwokaturze w inny sposób (pracą naukową, społeczną, samorządową);
✅ naukowcami – historykami i historykami prawa – dotyczących niektórych zagadnień związanych z historią adwokatury, np. dziejami kobiet w adwokaturze, czy funkcjonowaniem Palestry Staropolskiej.
⭐️
Cykl tych spotkań i konferencji, dostępny na profilu ORA w Warszawie w serwisie YouTube, został nazwany „Adwokatura przez wielkie A”, a jego celem jest przywracanie pamięci o historii adwokatury, ocalenie od zapomnienia wielkich postaci Adwokatury Polskiej, a także pokazanie dumy z ich osiągnięć oraz krzewienie zasad etyki adwokackiej, które powinny być podstawą adwokackiej profesji.
Do tej pory udało mi się przeprowadzić spotkania m.in. z następującymi Gośćmi:
✅ Adw. Jakubem Wende na temat Adw. Edwarda Wende;
✅ Adw. Ewą Milewską-Celińską;
✅ Adw. Jackiem Dubois na temat Dziekana Macieja Dubois;
✅ Adw. Janem Ciećwierzem;
✅ Dziekan Agnieszką Dąbrowską na temat adw. Władysława Siła-Nowickiego;
✅ Sędzią Stanisławem Zabłockim;
✅ Dziekanem Ziemisławem Gintowtem;
✅ Dziekanem Andrzejem Tomaszkiem na temat transformacji adwokatury polskiej w latach 90. XX w.;
✅ Prof. Agnieszką Bartoszewicz, Prof. Michałem Gałędkiem i Dziekanem Andrzejem Tomaszkiem na temat Palestry Staropolskiej;
✅ Prof. Maksymilanem Stanulewiczem na temat adwokatów i prawa w dobie Powstania Styczniowego;
✅ Prof. Zbigniewem Banaszczykiem i Prof. Michałem Królikowskim na temat współczesnej adwokatury w nauce prawa;
✅ Prof. Michałem Gałędkiem, Prof. Maksymilanem Stanulewiczem i Prof. Anną Tarnowską na temat trzech wielkich adwokatek – Heleny Wiewiórskiej, Anieli Steinsbergowej i Marii Budzinowskiej – na tle dziejów kobiet w adwokaturze polskiej.
⭐️
Jestem projektodawcą szeregu projektów uchwał przyjmowanych podczas kolejnych Zgromadzeń Izby Adwokackiej w Warszawie ukierunkowanych na poprawę warunków wykonywania zawodu adwokata, najbardziej jednak dumny jestem z dwukrotnie (w 2014 r. i w 2021 r.) przyjmowanych przez Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie projektów mojego autorstwa dot. uczczenia pamięci adwokatów – ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, i szerzej ,adwokatów – ofiar niemieckiego nazistowskiego totalitaryzmu. Przyjęcie przez Zgromadzenie Izby tych uchwał doprowadziło ostatecznie do przekonania Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej do nadania tymże adwokatom – in gremio – pośmiertnego Odznaczenia Adwokatura Zasłużonym. Jestem także projektodawcą przyjętej w zeszłym roku przez Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie uchwały ustanawiającej 2025 r. Rokiem Adw. Heleny Wiewiórskiej w naszej Izbie w zw. z przypadającą w b.r. setną rocznicą jej przysięgi adwokackiej.
⭐️
Od 2017 r. jestem wykładowcą aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie z zakresu historii adwokatury, etyki adwokackiej, administracyjnego prawa materialnego, postępowania administracyjnego i postępowania sądowoadministracyjnego a także egzaminatorem podczas sprawdzianów i kolokwiów w czasie aplikacji. W tym czasie prowadziłem także szereg zajęć w ramach doskonalenia zawodowego adwokatów, dotyczących m.in. prawa rodzinnego, a w szczególności m.in. postępowań rozwodowych, czy problematyki kontaktów z dziećmi, a także dotyczących postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych w przedmiocie zmiany imienia i nazwiska, czy w końcu – dotyczących historii adwokatury polskiej.
⭐️
Jestem autorem szeregu publikacji prasowych na temat postępowania cywilnego i samorządu adwokackiego a także autorem niektórych biogramów w Słowniku Biograficznym Adwokatów Polskich. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Historii Prawa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa (Law & Economics). Jestem pasjonatem historii adwokatury, kina, szachów i podróży.
⭐️
W wyborach na Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oddam swój głos na adw. dr Katarzynę Gajowniczek-Pruszyńską.
⭐️
Dlaczego kandyduję na sędziego sądu dyscyplinarnego?
✅ Głęboko wierzę, że adwokatura musi pozostać wolna od zachowań nieetycznych i takie powinny zostać ukarane, ale nigdy nie może dojść do ukarania adwokata, który deliktu dyscyplinarnego nie popełnił.
✅ Głęboko wierzę w sprawiedliwość, a kluczową dewizą sędziego sądu dyscyplinarnego musi być sprawiedliwe orzekanie.
✅ Niezależne sądownictwo dyscyplinarne to podstawa niezależnego samorządu adwokackiego. Obrona tej niezależności to jedno z kluczowych wyzwań adwokatury i obowiązek także sędziów dyscyplinarnych.
✅ Sędziami sądu dyscyplinarnego powinni być adwokaci wierni wartościom i doświadczeni. Muszą też oni rozumieć dynamikę zmieniającej się rzeczywistości i kontekst społeczny w którym adwokaci wykonują zawód.
✅Jestem gorącym zwolennikiem rozbudowywania i ciągłej modernizacji strony internetowej Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, celem całościowego zbierania bogatego orzecznictwa w sprawach dyscyplinarnych – tak Sądu Najwyższego, jak i Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i izbowych sądów dyscyplinarnych – oraz literatury w tej dziedzinie, z zamiarem krzewienia postaw etycznych wśród adwokatów i zapobiegania deliktom dyscyplinarnym.
⭐️
Jako delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury chciałbym przede wszystkim zaangażować się na rzecz:
✅ rozpoczęcia przez adwokaturę realnych działań na rzecz zniesienia przez ustawodawcę zakazu wykonywania zawodu adwokata w formie umowy o pracę, gdyż w chwili obecnej zakaz ten powoduje, że adwokaci są traktowani przez ustawodawcę zdecydowanie gorzej niż radcowie prawni, mimo iż oba zawody mają identyczne uprawnienia;
✅ podjęcia przez adwokaturę realnej walki o wyższe stawki dla adwokatów za sprawy z urzędu;
✅ podjęcia przez adwokaturę realnej walki z nieuczciwą konkurencją różnego rodzaju nieprofesjonalnych podmiotów psujących rynek usług prawnych i utrudniających adwokatom prowadzenie działalności;
✅ walkę o wprowadzenie a następnie stopniowe rozszerzanie zakresu przymusu adwokackiego dla poszczególnych rodzajów spraw.
#niezależna adwokatura
#GłosAdwokatury
#głosadwokata
#głosadwokatki