dr Kamil Szmid

Kandydat na funkcję Członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Delegatka / Delegat na KZA

Szanowne Koleżanki,

Szanowni Koledzy,

Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie od 18 lat.  W latach 2015–2016 pełniłem funkcję członka Komisji Rewizyjnej, a od 2016 roku jestem członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej
w Warszawie. Od wielu lat aktywnie działam na rzecz samorządu adwokackiego.

Jestem pomysłodawcą programu sekcji tematycznych – modelu otwartej, oddolnej współpracy adwokatów i aplikantów, koncentrującego się na praktycznych zagadnieniach prawnych. Od 2016 roku pełnię rolę koordynatora sekcji tematycznych w Izbie warszawskiej oraz pełnomocnika Naczelnej Rady Adwokackiej ds. sekcji. Byłem inicjatorem powołania sekcji praktyków prawa także w innych izbach adwokackich (m.in. we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie, Lublinie i Łodzi). Przewodniczę Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego, współtworzyłem Sekcję Arbitrażu i Mediacji oraz Sekcję Prawa Amerykańskiego i Brytyjskiego.

Realizowałem liczne inicjatywy edukacyjne i społeczne, takie jak „Adwokat dla przedsiębiorcy”, „Adwokat dla rodziny”, „Pomoc frankowiczom”, „Adwokat w prawie medycznym”, „Adwokat pierwszego kontaktu”, „Symulacja walnego zgromadzenia”, „Adwokat obrońca praw człowieka”
i inne. Współorganizowałem setki szkoleń odbywających się w Izbie warszawskiej na przestrzeni 8 lat.

Jako koordynator współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, odpowiadałem za realizację wspólnych projektów edukacyjno-informacyjnych dotyczących wolności gospodarczej oraz praw mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm (jestem inicjatorem porozumienia z 2020 roku). Byłem także inicjatorem porozumienia z Prokuratorią Generalną Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynatorem Prawniczego Konkursu Negocjacyjnego – projektu realizowanego wspólnie
z Prokuratorią oraz OIRP Warszawa, skierowanego do aplikantów, studentów, absolwentów uczelni wyższych oraz pracowników Prokuratorii.

Jestem inicjatorem pierwszego porozumienia Izby z Uniwersytetem Warszawskim, Wydziałem Prawa i Administracji (2017 r.), w zakresie organizacji wspólnych szkoleń z Katedrą Prawa Handlowego, w których partnerem są Sekcje Praktyków Prawa. Z ramienia Izby brałem udział w pracach nad podpisaniem Memorandum of Understanding z New York State Bar Association, dotyczącym m.in. rozwoju i zrozumienia przepisów prawnych obowiązujących w różnych jurysdykcjach, istotnych dla międzynarodowych transakcji handlowych, sporów gospodarczych, praw człowieka oraz transgranicznej dostawy usług prawnych.

Od 2017 roku jestem nieprzerwanie egzaminatorem z zakresu prawa gospodarczego na egzaminie adwokackim. Pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego komisji ds. szkolenia aplikantów adwokackich w latach 2016-2020, współtworząc zmiany w programie szkolenia aplikantów w zakresie prawa gospodarczego oraz w regulaminie powoływania i odwoływania wykładowców.

Byłem wiceprzewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego NRA, współtworzyłem zmiany
w systemie szkolenia zawodowego. Jestem członkiem Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA oraz zespołu ds. prac parlamentarnych. Reprezentowałem NRA podczas posiedzeń Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Byłem delegatem na Krajowy Zjazd Adwokatury (2016–2021 i 2021–2025).

W latach 2016–2020 pełniłem funkcję Sekretarza Prawniczego Okręgowej Rady Adwokackiej
w Warszawie, sporządzając opinie w sprawach skarg i wniosków dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów i aplikantów adwokackich. Funkcja ta wymagała rzetelnej analizy materiałów i odpowiedzialności w zakresie ochrony standardów etycznych zawodu.

Jestem doktorem nauk prawnych, specjalizuje się w prawie gospodarczym, handlowym oraz nieruchomości.  Jestem współautorem i redaktorem publikacji „COVID-19. Komentarz do ustaw antykryzysowych” BeckOK, który prezentuje w wyczerpujący sposób rozwiązania wprowadzone przez ustawy wydane w związku z łagodzeniem skutków stanu epidemii wywołanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jestem współautorem i współredaktorem opracowania „Tarcza adwokacka. Adwokat dla przedsiębiorcy” 16.04.2020 Palestra. Pismo Adwokatury Polskiej.

Jestem autorem monografii „Natura spółki akcyjnej jako delimitacja zasady swobody umów w prawie polskim i amerykańskim”, C.H. Beck, Warszawa 2015, oraz autorem licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego.

Jestem stypendystą uczelni zagranicznych (Cornell, Yale, Leuven, Hamburg), laureatem nagród naukowych na Uniwersytecie Cornell.

W 2023 r. zostałem odznaczony odznaką Adwokaturą Zasłużonych.

W 2020 r., w czasie pandemii COVID-19, angażowałem się w prace nad zmianami w ustawie – Prawo o adwokaturze, które umożliwiły przeprowadzanie wyborów samorządowych w trybie online. Byłem autorem uchwały ORA w Warszawie, postulującej możliwość odbywania zgromadzeń bez konieczności jednoczesnej fizycznej obecności uczestników, z wykorzystaniem dostępnych narzędzi elektronicznych. Przygotowałem również petycję do Głównego Inspektora Sanitarnego. Ostateczna wersja przyjętej ustawy w dużym stopniu powielała zaproponowane przeze mnie rozwiązania.

W poprzednich wyborach postulowałem m.in. większe ułatwienia dla adwokatów w codziennej praktyce. Efektem tych postulatów było powołanie nowych komisji, które nie istniały wcześniej, a które w tej kadencji odegrały ważną rolę: Komisji ds. Wsparcia Wykonywania Zawodu (przew. adw. Joanna Tkaczyk), Komisji ds. Współpracy z Sądami (przew. adw. Dominika Tomaszewska) oraz Komisji ds. Ochrony Zawodu i Zwalczania Nieuczciwej Konkurencji (przew. adw. Aneta Bączkowska-Raczyńska). Dzięki ich pracy powstało wiele wartościowych inicjatyw i interwencji ważnych dla środowiska.
W poprzedniej kampanii wyborczej głośno upominałem się o zniesienie całkowitego zakazu reklamy. Uczestniczyłem w licznych debatach środowiskowych, a następnie brałem udział w pracach nad zmianami w etyce zawodowej i godności zawodu, których rezultatem było ostateczne zniesienie tego zakazu i dopuszczenie informacji handlowych.

W 2021 r. złożyłem projekt uchwały na Krajowy Zjazd Adwokatury dotyczący zniesienia zakazu wykonywania zawodu adwokata w formie umowy o pracę. Projekt – przygotowany wspólnie z adw. Małgorzatą Sander i oparty na uchwale Izby Adwokackiej w Warszawie jej autorstwa (uchwała nr 6) – dopuszczał możliwość zatrudnienia adwokata m.in. w kancelariach, spółkach zawodowych i jako prawnik wewnętrzny, przy zachowaniu niezależności i etycznych standardów. Projekt został w całości przyjęty przez Komisję Wnioskową Zjazdu jako własny. Choć ostatecznie nie uzyskał większości głosów samego Zjazdu, zapoczątkował ważną dyskusję o nowoczesnych formach wykonywania zawodu i potrzebie dostosowania Adwokatury do realiów rynku usług prawnych.

Udało mi się zrealizować wiele punktów programu, m.in. poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę szkoleń specjalistycznych, zbudować silną markę adwokata jako eksperta w konkretnych dziedzinach prawa (m.in. poprzez duże konferencje z udziałem partnerów zewnętrznych), stworzyć bibliotekę nagrań online oraz zacieśnić współpracę z działem szkolenia aplikantów. Połączyliśmy działalność sekcji
z fakultetami dla aplikantów i stworzyliśmy realny przepływ wiedzy między specjalistami
i wykładowcami w ramach szkolenia aplikantów. Poszerzyliśmy ofertę szkoleń miękkich, w tym
w zakresie negocjacji, czego najlepszym przykładem jest Prawniczy Turniej Negocjacyjny.

Program i Priorytety:

Działając w samorządzie, zawsze wychodziłem z inicjatywą realnej poprawy – z przekonaniem, że Adwokatura potrzebuje samorządu bliskiego codziennym sprawom, otwartego na głos środowiska
i mocno zakorzenionego w wartościach naszego zawodu.

Cele, jakie stawiam sobie, to z jednej strony wzmocnienie samorządu jako rzeczywistej reprezentacji środowiska – działającego transparentnie, odpowiedzialnie i z wizją, a z drugiej strony konkretne działania na rzecz jego modernizacji i większej dostępności:

  1. Skuteczna obrona niezależności zawodu – nie tylko w deklaracjach, ale w konkretnych działaniach.
  2. Otwarta komunikacja i dialog – jako fundament wspólnoty.
  3. Realna pomoc dla adwokatów – w prowadzeniu kancelarii, rozwoju zawodowym
    i w sytuacjach kryzysowych.
  4. Cyfryzacja i uproszczenie procedur – by samorząd był nowoczesnym partnerem, a nie barierą.

 

Dostrzegam wiele obszarów, w których możliwe są udoskonalenia i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań – przy jednoczesnym zachowaniu wartości, na których zbudowana jest nasza wspólnota. Moje działania koncentrują się na osobistym zaangażowaniu lub wspieraniu inicjatyw, które realnie poprawiają warunki wykonywania zawodu i dostarczają praktyczne narzędzia, takie jak:

  1. Wprowadzenie możliwości wykonywania zawodu na umowie o pracę – z zachowaniem niezależności adwokackiej i wartości zawodu.
  2. Rozszerzenie pakietu narzędzi wspierających codzienną praktykę – m.in.:
    • generatory stron internetowych,
    • udostępnienie przestrzeni co-workingowej,
    • negocjacje grupowe na preferencyjne warunki: programy prawnicze, pakiety zdrowotne, sprzęt komputerowy,
    • zwiększenie funkcjonalności pokoi adwokackich,
    • profesjonalne sesje zdjęciowe (kontynuacja).
  3. Wzmocnienie Komisji ds. Współpracy z Sądami – monitorowanie i przeciwdziałanie negatywnym praktykom oraz odbudowa zaufania między adwokatami a sędziami.
  4. Zwiększenie aktywności Komisji Etyki Adwokackiej – poprzez tworzenie bazy precedensów i bieżące wyjaśnianie zagadnień etycznych.
  5. Systemowe działania wobec nieuczciwej konkurencji i pauperyzacji zawodu.
  6. Nowy model wynagradzania spraw z urzędu – powiązany z etapem sprawy i wspierający płynność finansową kancelarii.
  7. Rozwój sekcji praktyków prawa i współpracy z podmiotami zewnętrznymi – promocja zawodu, wizerunek specjalisty, narzędzia takie jak wyszukiwarka „Znajdź adwokata” i obecność w mediach.
  8. Poszerzenie oferty szkoleń – weekendowe, wyjazdowe, w różnych formatach (warsztaty, webinaria, prelekcje), a także rozwój biblioteki nagrań oraz szkoleń dedykowanych AI.
  9. Dalsza modernizacja szkolenia aplikantów – m.in.:
    • wybór prowadzących,
    • więcej zajęć praktycznych,
    • dalsze zsynchronizowanie niektórych fakultetów z sekcjami,
    • dostęp do ujednoliconych materiałów szkoleniowych i egzaminacyjnych,
    • rozszerzenie oferty zajęć z prowadzenia kancelarii i umiejętności miękkich oraz narzędzi AI.
    • zajęcia z technik negocjacyjnych.
  10. Utworzenie biura karier przy ORA – wsparcie w szukaniu patronów, ofert współpracy, powierzchni biurowej i rozwoju zawodowego.
  11. Bezpieczeństwo socjalne adwokatów – grupowe ubezpieczenie od utraty dochodu dostępne dla członków Izby Warszawskiej.
  12. Godne warunki dla młodych i seniorów – m.in. ulgi w składkach i realne wsparcie na starcie kariery.
  13. Efektywniejsza komunikacja samorządu z członkami izby poprzez m.in. stworzenie nowoczesnej aplikacji mobilnej – jednego miejsca do:
    • sygnalizowania zagrożeń dla tajemnicy zawodowej lub praktyki
    • zgłaszania problemów w działalności sądów lub innych organów
    • pobrania nagrań szkoleń organizowanych przez jednostki rady
    • zapisów na wydarzenia i szkolenia
    • wyznaczenia zastępcy
    • dostępu do kalendarza wydarzeń
    • składania wniosków,
    • rozliczania opłat i OC,
    • zgłoszeń dot. spraw z urzędu

#niezależna adwokatura

#GłosAdwokatury

#głosadwokata

#głosadwokatki

ORGANIZATOR
Biuro Prasowe ORA w Warszawie

Biuro Prasowe ORA w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści przedstawiające sylwetki kandydatek i kandydatów do organów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Skontaktuj się z nami
© 2025 Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Projekt i wykonanie: HEDEA