Mikołaj Pietrzak

Kandydat na funkcję Delegatka / Delegat na KZA

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Jestem adwokatem od dwudziestu lat i wspólnikiem kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy. Skończyłem Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzę praktykę karną i związaną z ochroną praw człowieka.

Zostałem zastępcą członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie i następnie jej członkiem w 2010 r. W listopadzie 2016 r. po raz pierwszy zostałem wybrany dziekanem naszej Rady i mam zaszczyt stanowisko to piastować do 2025 r.

Od 2010 do 2016 r. byłem przewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W 2016 r. zostałem powołany w skład Rady dyrektorów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy ofiarom tortur a w 2018 r. i 2019 r. byłem przewodniczącym tej Rady.

Jestem członkiem międzynarodowych prawniczych organizacji takich jak European Criminal Bar Association, National Association of Criminal Defense Lawyers w Stanach Zjednoczonych oraz The Legal Experts Advisory Panel stworzonego w ramach organizacji Fair Trials International. Do 2014 r. byłem członkiem Perren Buildings Chambers z siedzibą w Londynie. W 2014 r. zostałem członkiem Doughty Street Chambers z siedzibą w Londynie. Byłem stałym przedstawicielem polskiej adwokatury przy Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w Komisjach: Prawa Człowieka oraz Stała Delegacja przy Trybunale w Strasburgu. Jestem członkiem samorządu adwokackiego przy Międzynarodowym Trybunale Karnym i zostałem wpisany na listę adwokatów przy Specjalnym Trybunale dla Libanu.

Byłem jednym z założycieli Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Miałem zaszczyt być koordynatorem programu „Prawa Człowieka a rozliczenia z przeszłością”, prowadzonego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Byłem członkiem Rady Społecznej Rzecznika Praw Człowieka oraz członkiem Rady Programowej Amnesty International Polska. Od 2024 roku jestem doradcą społecznym Ministra Sprawiedliwości.

Jeżeli powierzą mi Państwo rolę delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury, będę zabiegał na Krajowym Zjedzie Adwokatury przede wszystkim o:

  1. wzmocnienie ochrony tajemnicy zawodowej adwokatów;
  2. wprowadzenie możliwości wykonywania zawodu adwokata na podstawie stosunku pracy;
  3. zobowiązanie Naczelnej Rady Adwokackiej do dążenia do waloryzacji wynagrodzeń w sprawach prowadzonych z urzędu;
  4. zobowiązanie Naczelnej Rady Adwokackiej do podjęcia kroków, zmierzających do reformy systemu akcesu do zawodu adwokata, przez oddanie egzaminu na aplikację oraz egzaminu adwokackiego w ręce samorządu, w miejsce obecnych egzaminów państwowych – ministerialnych, w których główną rolę odgrywają sędziowie, nie adwokaci.

 

 

 

 

ORGANIZATOR
Biuro Prasowe ORA w Warszawie

Biuro Prasowe ORA w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści przedstawiające sylwetki kandydatek i kandydatów do organów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Skontaktuj się z nami
© 2025 Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Projekt i wykonanie: HEDEA