Paweł Janus

Kandydat na funkcję Delegatka / Delegat na KZA, Sędziego Sądu Dyscyplinarnego

Adwokat / Mediator / Wykładowca

Ukończyłem studia prawnicze w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (2011). Odbyłem aplikację adwokacką (2012-2014), a po zdaniu egzaminu adwokackiego rozpocząłem wykonywanie zawodu we własnej kancelarii adwokackiej. Posiadam także wpis na listę radców prawnych. Prowadzę sprawy cywilne i gospodarcze oraz karne. Występowałem przed organami ścigania oraz sądami wszystkich instancji, w tym przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Obecnie zostałem powołany na stanowiska prezesa zarządu w Holdingu Inwestycyjnym UTILE sp. z o.o. w organizacji.

Od 2015 r. jestem mediatorem specjalizującym się w sprawach cywilnych, gospodarczych i karnych. Prowadzę postępowania mediacyjne na zlecenie sądów apelacji warszawskiej, klientów indywidualnych i korporacyjnych, a także w centrach mediacyjnych przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Izbie Adwokackiej w Warszawie, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowej Izbie Gospodarczej. Ukończyłem w 2019 r. studia podyplomowe z zakresu mediacji gospodarczych prowadzone przez Uniwersytet Łódzki.

Praktykę adwokacką łączę z działalnością dydaktyczną i naukową (nauczyciel akademicki, prelegent na konferencjach, trener, nauczyciel w szkołach policealnych). W latach 2011-2017 byłem uczestnikiem prawniczych studiów doktoranckich na Wydziale Prawa
i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2011 r. prowadzę zajęcia z zakresu prawa, mediacji i negocjacji dla firm szkoleniowych oraz na uczelniach w całej Polsce (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku, Uczelnia Korczaka, Poznańska Akademia Medyczna NS im. Księcia Mieszka I, Konfederacja Lewiatan, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Polskie Centrum Edukacji Prawnej). Od 2019 r. jestem wpisany na listę wykładowców na aplikacji adwokackiej. Od 2022 r. jestem zatrudniony
w Uczelni „VARSOVIA” w Instytucie Prawa, Administracji, Kryminologii i Bezpieczeństwa na etacie dydaktyczno-naukowym.

W 2023 r. uzyskałem uprawnienia egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej
w Warszawie w zawodzie technik administracji, a w 2024 r. zostałem recenzentem zadań na egzaminie maturalnym z wiedzy o społeczeństwie.

Ukończyłem studia podyplomowe nadające uprawnienia nauczycielskie prowadzone przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe nadające uprawnienia do nauczania podstaw przedsiębiorczości oraz biznesu i zarządzania prowadzone przez Szkołę Główną Handlową. Pełnię funkcje reprezentanta dziecka (małoletniego)
w postępowaniach karnych i cywilnych oraz wspieram organizacje pozarządowe broniące praw dzieci.

W styczniu 2024 r. uzyskałem wpis na listę lobbystów dzięki czemu mogę legalnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym na każdym jego etapie i wspierać inicjatywy prawodawcze.

Od 2019 r. jestem wpisany na listę wykładowców na aplikacji adwokackiej. W latach 2020-2022 byłem sędzią Sądu Polubownego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej
w Warszawie, a w latach 2022-2023 pełniłem funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego
w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Od 2020 r. jestem patronem aplikantów adwokackich
w izbach adwokackich w Warszawie oraz w Siedlcach.

Jako sędzia sądu dyscyplinarnego zamierzam wydawać wyroki uwzględniające specyfikę pracy oraz swobody przysługujące adwokatom, a także indywidualną sytuację obwinionego i pokrzywdzonego. Postępowanie dyscyplinarne nie może być formą represji za odważne wykonywanie zawodu adwokata.

Jako delegat na KZA będę aktywnie dążył do umożliwienia adwokatom wykonywania zawodu w ramach kodeksowej umowy o pracę oraz w spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S.A.). Od lat prowadzę indywidulaną kancelarię adwokacką i pracuję na etacie w uczelniach, a w tym roku rozpocząłem sprawowanie funkcji prezesa zarządu w spółce z o.o. Nie tylko nie ogranicza to mojej niezależności (która jest cechą charakteru), a nawet ją wzmacnia. Dobra sytuacja ekonomiczna buduje naszą adwokacką niezależność.