Komunikat Prezydium ORA w Warszawie w sprawie rekomendacji NRA dotyczącej powstrzymania się od organizacji zgromadzeń izb adwokackich

Komunikat Prezydium ORA w Warszawie w sprawie rekomendacji NRA dotyczącej powstrzymania się od organizacji zgromadzeń izb adwokackich

Naczelna Rada Adwokacka w uchwale z 27 sierpnia 2020 r. rekomenduje okręgowym radom adwokackim rozważenie powstrzymania się od organizacji zgromadzeń izb adwokackich.

Rekomendacja zakłada powstrzymanie się od organizacji do czasu, „w którym racjonalnie oceniany stan zagrożenia dla życia i zdrowia adwokatów-członków izb umożliwiał będzie przeprowadzenie zgromadzeń bez stwarzania przekraczającego społecznie akceptowany poziom ryzyka dla życia i zdrowia uczestników zgromadzeń oraz członków ich rodzin, a także generowania niebezpieczeństwa naruszenia ekonomicznych podstaw egzystencji adwokatów”. (cytat za uchwałą nr 97/2020 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 27 sierpnia 2020 r.)

Ponadto NRA postanowiła wystąpić z inicjatywą ustawodawczą, w której m.in. uwzględnione zostanie przedłużenie kadencji organów adwokatury.

Prezydium ORA w Warszawie w związku z powyższą uchwałą NRA informuje, iż Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie nie zaprzestała koniecznych działań nad przygotowaniem sprawozdawczo – wyborczego Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Warszawie, które planowane jest obecnie w formie tradycyjnej w hali H1 w lokalizacji EXPO XXI w Warszawie 17 października 2020 roku. Oczywiste jest, że zwołanie zgromadzenia musi zostać poprzedzone oceną ryzyka, o której mowa w uchwale NRA.

Przypominamy, iż Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, przyjmując rekomendację Prezydium ORA w Warszawie, podjęła decyzję o przeprowadzenie zgromadzenia w w/w formie i w w/w terminie. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie nie wyklucza jednocześnie zmiany formy i terminu przeprowadzenia Zgromadzenia w przypadku zmiany sytuacji epidemicznej i normatywnej.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie powołała także zespół, który opracowuje i analizuje w pierwszym rzędzie prawne, a następnie techniczne możliwości przeprowadzenia Zgromadzenia w formie zdalnej lub tzw. hybrydowej. W skład zespołu wchodzą: adw. Aleksander Krysztofowicz, adw. Tomasz Korczyński, adw. Agata Rewerska, adw. dr Kamil Szmid oraz adw. Michał Szpakowski.

Podkreślamy także, iż intencja Prezydium ORA w Warszawie i Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie w zakresie organizacji w/w zgromadzenia izby była od początku taka sama. Zgromadzenie powinno odbyć się z zachowaniem niezbędnych standardów sanitarnych przewidzianych przepisami prawa oraz w takim miejscu i w taki sposób, aby nie zakłócić w pełni demokratycznego i transparentnego przebiegu Zgromadzenia oraz wyboru nowych władz samorządowych.

adw. Michała Fertak – rzecznik prasowy ORA w Warszawie

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ORGANIZATOR
Komisja ds. Wizerunku i Komunikacji
oraz Biuro Prasowe ORA w Warszawie

Skontaktuj się z nami
© 2020 Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Projekt i wykonanie: HEDEA